تاریخ نشر: اسد ۲۱, ۱۳۹۷

غزنی زیر آوار خشم و خون

در حالی که گفته می‌شود طالبان در شهر غزنی پاسگاه‌‌هایی ایجاد کرده اند، فریداحمد مشعل؛ فرمانده پولیس این ولایت می‌گوید که کنترل شهر به دست نیروهای امنیتی است.

او می‌گوید که نیروهای کمکی به شهر رسیده و مردم نیز با دولت همکاری می‌کنند.

در همین حال، گفته می‌شود که مرکز فرماندهی پولیس غزنی به دست طالبان سقوط کرده است.

نیویارک تایمز به نقل از منابع امنیتی این خبر را منتشر را کرده؛ اما وزارت‌ داخله این خبر را تکذیب می‌کند.

نجیب‌ دانش؛ سخنگوی این وزارت گفت، تاکنون جنگ در حوزه‌های دوم و چهارم پولیس در مرکز غزنی جریان دارد؛ ولی نیروهای امنیتی مقر فرماندهی پولیس را در کنترل دارند.

با این وجود، هیچیک از ادعاها و روایت های موجود در باره جنگ جاری در غزنی، از سوی منابع مستقل، قابل تأیید نیست؛ زیرا هرگونه ارتباط با مرکز شهر و ساکنان مصیبت‌ زده آن، غیر ممکن است.

واقعیت های میدانی جنگ غزنی، در میان تأیید و تکذیب دولت و راویان محلی، گم شده است و در این سردرگمی، این شهر زیر آوار سنگین خشم و خون، ذره ذره جان می دهد.

نکته ای که هنوز قابل درک نیست، این است که در مرکز قدرت در کابل، ظاهرا هنوز مقام های بلندپایه و تصمیم سازان کلیدی سیاست و امنیت افغانستان، حاضر نیستند لحظات تلخ و نفسگیر غزنی و ساکنان فاجعه زده آن را باور کنند.

اشرف غنی؛ رییس جمهوری، سرگرم دید و بازدیدهای روزانه و برنامه های عادی خود است. هنوز حتی از تشکیل یک مجموعه مدیریت بحران غزنی در مرکز خبری نیست. سخنگویان دستگاه های گوناگون حکومتی، صرفا به ادعاهای فیسبوکی و روایت های محلی،‌ واکنش نشان می دهند و تلاش می کنند، گزارش ها در باره سقوط مراکز مهم و راهبردی این شهر به دست مهاجمان طالبان را پیوسته تکذیب کنند و از حضور نیروهای کمکی دولتی در مرکز شهر، خبر بدهند.

جز این اما هیچ اتفاق قابل اتکایی که نشان دهد وضعیت در غزنی به نفع دولت و مردم، تغییر کرده، وجود ندارد. طالبان در نخستین گام همه راه های ارتباطی با این ولایت را قطع کرده اند تا این شهر، در سکوت و بی خبری کامل، قربانی خشم و آتش تروریست ها و سکوت و بی تفاوتی پرسش برانگیز ضد تروریست ها شود.

غیبت نیروهای خارجی در جنگ غزنی نیز بر ابهام ها و پرسش های این جنگ خونین و خوف انگیز افزوده است.

هنوز هیچ گزارشی از حمله هوایی یا کمک مستشاری نیروهای خارجی در جنگ غزنی مخابره نشده است. این در حالی است که به گفته منابع محلی، مراکز اجتماع، سازماندهی و رهبری طالبان در مرکز و مناطق اطراف شهر غزنی، کاملا مشخص است و می توان با استفاده از حمله های هوایی، ضربات سنگینی بر این نیروها وارد آورد و به این ترتیب از شدت جنگ و قدرت طالبان در جبهات داخلی شهر کاست.

وضعیت مردم و ساکنان شهر و مناطق اطراف غزنی، یکی دیگر از نقاط کور بحران فاجعه بار جاری در آن ولایت است.

هیچ روایت دقیقی از صدها هزار ساکن غیر نظامی شهر غزنی در دست نیست. این در حالی است که طالبان با استفاده حد اکثری از دشواری ها و پیچیدگی های جنگ در مناطق شهری، نیروهای دولتی را ضربه پذیرتر کرده اند و خطوط مقدم جنگ عملا در نقاط پرجمعیت و متراکم شهر، قرار دارد، هیچ گزارش قابل تأییدی از وضعیت اسفبار ساکنان شهر در دست نیست و کسی نمی داند که در بازی خونبار دولت و طالبان، مردم چه هزینه ای را متحمل شده اند.

حد اقل چیزی که وجود دارد این که انبوهی از مردم، از دسترسی به نیازمندی های اولیه، دارو و سرپناه محروم اند و افزون بر این، خطر تحمیل هزینه های انسانی سنگین بر غیر نظامیان به عنوان قربانیانی که جان شان برای هیچیک از اطراف این جنگ مبهم و ناجوانمردانه، مهم نیست، همچنان وجود دارد.

با این توصیف، غزنی ذره ذره زیر آوار خشم و خونی که دولت و طالبان، ایجاد کرده اند می سوزد و جان می بازد. در کابل اما همه چیز امن و آرام است و دولت سرگرم، مدیریت دیگر نقاط کشور است! 

غزنی زیر آوار خشم و خون

غزنی زیر آوار خشم و خون