تاریخ نشر: میزان ۱۱, ۱۳۹۳

اداره امنیت امنیت ملی: استراتژی عملیاتی طالبان در کشور تغییر کرده است

مسوولان در اداره امنیت ملی افغانستان در تازه ترین اظهارات شان اعلام کرند که استراتژی گروه طالبان در افغانستان تغییر کرده است و تلاش دارند با راه اندازی جنگ‌های شهری و حمله بر ولسوالی‌ها هراس افگنی کنند.

حسیب صدیقی، سخنگوی اداره امنیت ملی کشور بعد از ظهر امروز جمعه، در نشست خبری در کابل به خبرنگاران گفت که پیشتر، گروه های ترویستی ولسوالی ها را هدف قرار می دادند تا با 140827 FO 1سقوط برخی ولسوالی های کشور با حکومت جدید امتیاز بیشتری بگیرند.

به گفته صدیقی، گروه های تروریستی اما در جنگ در ولسوالی ها ناکام شدند و پس از آن بالای عناصر اقتدار ملی از جمله ریاست های امنیت ملی، پوسته های پولیس و حمله به پایگاه های ارتش را آغاز کردند که در این کار هم موفق نبودند.

طالبان مسلح در حالی که افغانستان درگیر جنجال های انتخاباتی بود، حملات شان را بر تاسیسات دولتی افزایش داده بودند.

آنان در حمله ای گسترده، چندی پیش با موتر مملو از مواد منفجر خود شان را به دروازه ریاست امنیت ملی در شهر غزنی رساندند که در نتیجه انفجار مواد و حملات انتحاری هفت کارمند امنیت ملی کشته شدند و حدود ۲۰۰تن به شمول ۴۰کارمند امنیت ملی زخمی شدند.

پیش از آن نیز گروهی از مهاجمان انتحاری موتر مملو از مواد منفجره را در پیش دروازه ریاست امنیت ملی در شهر جلال آباد مرکز ولایت ننگرهار منفجر کردند و در این رویداد نیز تعدادی کارمندان امنیت ملی و غیر نظامیان کشته و زخمی شدند.

ÂÂ در همین حال حسیب صدیقی می گوید که تمامی عاملان حملات تروریستی به ریاست امنیت ملی جلال آباد دستگیر شد و برای مجازات به نهادهای عدلی و قضایی معرفی شده اند.

صدیقی اما گفت که عملیات برای بازداشت عاملان حمله به ریاست امنیت ملی ولایت غزنی ادامه دارد.

صدیقی گفت، اکنون عملیات های تروریستی مخالفان دولت بیشتر به شهرها و به خصوص پایتخت کشور متمرکز شده زیرا این گونه عملیات تلفات کمتر اما جلب توجه بیشتر دارد و در میان مردم نیز وحشت و ترس می اندازد.

تغییرات در شیوه عملیات و تکنیک مخالفان دولت به گفته صدیقی نشان دهنده شکست و ناکامی این گروه بوده و آنان در صدد امتیاز خواهی از حکومت جدید هستند.

صدیقی می گوید که این تغییرات باعث شده تا طالبان خواهان برکناری ملا محمد عمر، رهبر این گروه شوند.

این در حالی است که با آغاز کار حکومت جدید، مخالفان دولت دو روز پی در پی (چهارشنبه و پنج شنبه) موتر های بس حامل نیروهای ارتش ملی را هدف قرار دادند و در این رویداد ها ده سرباز اردوی ملی کشته و بیش از ۲۵نفر زخمی شدند.

تکتیک جنگی طالبان از ولسوالی ها به شهرها در حالی تغییر کرده که افغانستان سه روز پیش پیمان امنیتی با امریکا و ناتو را امضا کرد.

 وی هم چنین می‌گوید: اداره امنیت ملی می گوید که ۳مهاجم انتحاری که قصد داشتند در روز مراسم تحلیف رئیس جمهور جدید، در شهر کابل حملاتی را انجام دهند، پیش از رسیدن به هدف بازداشت شدند.

مراسم تحلیف رئیس جمهور جدید و رئیس اجرائیه در روز دوشنبه هفته گذشته در میان تهدیدهای امنیتی برگزار شد.

با آن که آقای صدیقی می گوید که حمله سازماندهی شده مهاجمان انتحاری در مراسم تحلیف خنثی شد اما کابل در این روز شاهد یک حمله انتحاری و چند انفجار بود.

در یک حمله انتحاری در این روز، هفت نفر کشته و پنج دیگر در میدان هوایی کابل زخمی شدند.

حسیب صدیقی در کنفرانس خبری امروز به عملیات ماموران امنیت ملی که اخیرا راه اندازی شد اشاره کرد و گفت، ماموران امنیت ملی در سه هفته گذشته ۳۸عملیات ویژه را انجام داده که در جریان این عملیات، بسیاری از حملات مخالفان دولت خنثی شد.

به گفته صدیقی، گروپ های تروریستی سه نفری مربوط به شبکه حقانی در جریان این عملیات در ولایت های قندهار، قندوز و هرات از سوی ماموران اداره امنیت ملی بازداشت شدند.

سخنگوی اداره امنیت ملی می گوید هر چند در ۵ماه اخیر گروه طالبان و همکاران شان حملات را به گونه ای بی سابقه افزایش داده اند اما به گفته او، نیروهای امنیتی دست آورد های خوبی داشته اند.

تلفات بی سابقه نیروهای امنیتی در سال جاری

صدیقی گفت که در سال جاری، نیروهای امنیتی کشور بیشترین تلفات را نسبت به سال های گذشته متحمل شده اند.

به گفته صدیقی دلیل افزایش تلفات را جنگ مستقیم نیروهای امنیتی با دشمن بین المللی و تروریزم عنوان کرد.

سخنگوی اداره امنیت ملی امروز در مورد آمار تلفات نیروهای امنیتی در کشور جزییات نداد اما جنرال جان کمپبل، فرمانده جدید نیروهای ناتو در افغانستان، گفته است که در سال جاری هفت تا نه هزار سرباز پولیس و اردوی ملی کشته و زخمی شدند که بالاترین آمار تلفات نیروهای امنیتی را نشان می دهد.

با وجود افزایش حملات طالبان در کشور و افزایش تلفات نظامیان و غیر نظامیان، سخنگوی اداره امنیت ملی کشور اطمینان داد که تا سه ماه آینده وضعیت امنیتی کشور بهبود می یابد و به گفته او، حکومت جدید اراده قوی برای آوردن صلح در کشور دارد.

خبرگزاری افق

اداره امنیت امنیت ملی: استراتژی عملیاتی طالبان در کشور تغییر کرده است

اداره امنیت امنیت ملی: استراتژی عملیاتی طالبان در کشور تغییر کرده است