تاریخ نشر: دلو ۲۶, ۱۳۹۶
جهان / خبرها | نویسنده/ تهیه کننده: خبرگزاری افق

جاکوب زوما از ریاست جمهوری آفریقای جنوبی کناره گیری کرد

جاکوب زوما، رئیس جمهوری آفریقای جنوبی از سمت خود کناره‌گیری کرد. این تصمیم در پی افزایش فشار سیاسی از جانب کنگره ملی آفریقا، حزب حاکم بر این کشور گرفته شد.

به گزارش یورو نیوز، این در حالیست که در پی بالاگرفتن بحران سیاسی در آفریقای جنوبی پس از وارد آمدن اتهامات فساد به جاکوب زوما، حزب حاکم در این کشور یک روز پیش از این به رئیس جمهور ۴۸ ساعت فرصت داده بود تا از سمت خود کناره گیری کند. جاکوب زوما در واکنش به این درخواست اعلام کرده بود که برای کناره گیری نیاز به یک فرصت شش ماده دارد.

رئیس جمهوری مستعفی آفریقای جنوبی در سخنرانی چهارشنبه شب خود گفت: «از سمتم کناره گیری می کنم با وجود اینکه با تصمیم حزبم مخالفم.»

او همچنین با اشاره به غیر منصفانه خواندن فشارها برای کناره گیری و اینکه نمی داند به چه دلیلی باید از سمت خود کنار برود تاکید کرد حزب متبوعش از حق خود برای این درخواست استفاده کرده و وی نیز بر اساس مفاد قانون اساسی و اصل عدم اعتماد این درخواست را می پذیرد.

قدرت جاکوب زوما در راس کنگره ملی آفریقا پس از ماه دسامبر و انتخاب سیریل رامافوزا، معاون وی به عنوان رئیس جدید حزب رو به اضمحلال گذاشت. این در حالیست که رامافوزا مبارزه با فساد را به عنوان محور اصلی کارزار انتخاباتی خود معرفی کرده بود.

جاکوب زوما ۷۵ ساله که از نه سال پیش تاکنون قدرت را در آفریقای جنوبی در دست دارد سال گذشته میلادی از سوی عالی ترین دادگاه این کشور به سوء استفاده مالی و نقض قانون اساسی متهم شد. او همچنین در ارتباط با یک معامله تسلیحاتی در سال ۱۹۹۹ از سوی دادگاه عالی تجدید نظر این کشور با هجده مورد اتهام از جمله فساد، پولشویی، کلاه برداری و اخاذی روبرو شد.

 

لطفا شما هم نظرتان را در این مورد ثبت کنید

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

جاکوب زوما از ریاست جمهوری آفریقای جنوبی کناره گیری کرد

جاکوب زوما از ریاست جمهوری آفریقای جنوبی کناره گیری کرد