تاریخ نشر: سنبله ۲۱, ۱۳۹۳

انتقاد فعالان مدنی از اهمال کاری دولت در پیوند به فاجعه غزنی

شماری از فعالان مدنی امروز در یک برنامه یاد بود از قربانیان فاجعه ای غزنی و سمینار بررسی چالش‌های امنیتی در این ولایت از دولت به شدت انتقاد کرده و حتی هر خواستی را از دولت وقت تحریم کردند.

به گزارش خبرگزاری افق، فعالان مدنی امروز (پنجشنبه 20 سنبله) در برنامه‌ی تحت عنوان “یادبود از قربانیان فاجعه غزنی و بررسی چالش‌های امنیتی) دولت را در کم کاری و اهمال کاری در پیوند به فاجعه غزنی  متهم کرده اذعان تلویحا اغدان داشتند که این حادثه در اثر اختلافات موجود بین والی و نیروهای امنیتی اتفاق افتاده است.DSC_0469

در حمله گروهی طالبان به اداره امنیت ملی ولایت ولایت غزنی، علاوه بر خسارات هنگفت مالی بیش از ۱۴نفر کشته و شماری نیز زخمی شدند.

شش تن از قربانیان این رویداد، کارمندان اداره امنیت ملی، چهار کودک مرکز تربیه اطفال (دارالتادیب) و چهار قربانی دیگر، غیر نظامی بودند.

همچنان در این رویداد بر بنیاد آمار های اخیر، شمار زخمی ها به بیش از ۲۰۰نفر می رسند که شامل ۴۰مامور اداره امنیتی، پولیس و بقیه غیرنظامیان هستند.

گفته شده در این رویداد خسارات هنگفت مالی به ساختمان های دولتی و نیز مارکیت های تجارتی شخصی وارد شده، ریاست اطلاعات و فرهنگ این ولایت با وجود هزاران کتاب ارزشمند و قلم های آثار باستانی نیز از بین رفته است.

عتیق الله امرخیل، آگاه امور امنیتی و نظامی در مراسم امروز بر ابعاد مختلف چگونگی رویداد تروریستی غزنی پرداخته گفت:” قدرت دولتی وجود دارد که تروریستان را به محل می رسانند، ضعف در مدیریت و رهبری نیروهای امنیتی در کشور وجود دارد اما مقامات همواره از قوت شان سخن می گویند.”DSC_0482

آقای امرخیل می گوید که تا کنون هیچ بررسی در مورد چالش های امنیتی در کشور صورت نگرفته و از همین رو، رویدادهای تروریستی در گوشه های مختلف کشور و در مراکز مهم سیاسی و نظامی رخ می دهد.

به گفته امرخیل اگر بررسی درست از چالش امنیتی صورت گیرد، حملات تروریستی در کشور کاهش خواهد یافت.

بر بنیاد گزارش ها از ولایت غزنی، ۱۹مهاجم انتحاری همراه با یک موتر باربری مملو از مواد انفجاری وارد شهر غزنی شدند و پس از اقامت در هوتل چند طبقه زیر نام (السعودی) در مرکز این شهر، موفق به انفجار موتر بمب در پیش دروزاه ریاست امنیت ملی شده اند.

در همین حال عتیق الله امرخیل نا امنی های اخیر در کشور را ناشی از طولانی شدن روند انتخابات دانست و گفت که دولت آینده باید، فاجعه بزرگ غزنی را درست و قاطعانه بررسی کند.

همچنان حمیده گلستانی، عضو شورای ولایتی ولایت غزنی نیز با متهم کردن مقام‌های بلند رتبه غزنی اعلام داشتند که تروریستان با موتر های شیشه سیاه وارد شهر می‌شوند.

جواد سلطانی، استاد دانشگاه نیز در مراسم یاد بود قربانیان غزنیضمن ابراز همدردی با خانواده‌های قربانیان فاجعه  و ارج گذاری به مقام شهدا یاد از سربازان و نیروهای امنیتی ستایش کرده گفت: نیروهای امنیتی افغانستان در یک جنگ نا برابر می‌جنگند و با وجود تمام سختی‌ها تلاش می‌کنند نظم را در کشور برقرار کنند.

وی همچنان  وجود فساد در ادارات امنیتی کشور و ضعف مقامات امنیتی را عامل بروز حوادث بزرگ تروریستی در کشور خواندند.

وی در بخش دیگری از سخنانش از انتخاب مردم گلایه کرده گفت بخشی دیگری از مشکل به خودما بر می‌گردد زیرا این ما هستیم که بعضی از افراد را برای سرنوشت خود انتخاب میکنیم و افرا و اشخاصی را برای دفاع و تامین منافع خود به پارلمان می‌فرستیم و چون انتخاب ما سراپا مشکل دار است منافع ما نیز به خطر افتاده و باعث میشود فاجعه‌‌ی هولناکی چون فاجعه‌ی غزنی اتفاق بیفتد.

درخواست پیگرد مقامات ولایت غزنی

فعالان جامعه مدنی و دانشجویان حاضر در مراسم یاد بود از قربانیان فاجعه غزنی با صدور قطعنامه چند ماده ای، اعلام کردند که ما از دولت فعلی هیچ خواستی نداریم چون برای ما ثابت شده است DSC_0479که این دولت نه گوشی برای شنیدن دارد و نه اراده برای عمل و اگر خواستی هم داشته باشیم بسان خیلی از خواسته‌های دیگری که در این سال‌ها فعالان مدنی داشته بی نتیجه‌ خواهد مان ولی ما  از نهادهای کشفی و استخباراتی دولت بعدی می‌خواهیم  پرونده ویژه برای بررسی رویداد اخیر و سناریویی که در این ولایت اجرا شد، باز کند.

در قطعنامه پایانی، از دولت آینده خواسته شده که توجهی اساسی به بازسازی این ولایت به عنوان مرکز تمدن فرهنگی کشورهای اسلامی داشته باشد.

همچنان گفته شده که دولت جدید از مقام های محلی فعلی ولایت غزنی، علل وقوع حادثه را با جزئیات پرسیده و در صورت وجود کم کاری، این مقام ها باید مورد پیگرد قرار گیرند.

غزنی از جمله ولایت هایی است که در این اواخر، شاهد نا امنی های گسترده ای بوده است.

شماری از ناظران، مقام های محلی در این ولایت به خصوص والی این ولایت را به کم کاری در توجه به مسایل اساسی در این ولایت، متهم می کنند.

خبرگزاری افق

 

انتقاد فعالان مدنی از اهمال کاری دولت در پیوند به فاجعه غزنی

انتقاد فعالان مدنی از اهمال کاری دولت در پیوند به فاجعه غزنی