تاریخ نشر: دلو ۱۴, ۱۳۹۶

بحران ادامه دار هند و چین

چین و هند سال گذشته را در مناقشاتی نظامی در فلات دوکلام بر سر خط مرزی ارتفاعات هیمالیا گذراندند. هرچند در اواخر آگوست از طریق مذاکرات این تنش ها تا حدی کاهش پیدا کرد اما این مساله مرزی همچنان بین دو کشور ادامه دارد چرا که هر دو کشور به دنبال این هستند که از زمین های موجود در مرز بیشترین مزیت را کسب کنند. گزارش های اخیر به ویژه در رسانه های هندی نشان می دهد که هندی ها و چینی ها چطور واحدهای نظامی بیشتری را در نزدیکی مرزها مستقر کرده و در فلات موجود زیرساخت های خود را تقویت می کنند.

تصاویر ماهواره ای که توسط استراتفور بررسی شد نشان می دهد چگونه تغییر و تحولات در این مرز انجام شده و پایگاه های زمینی و هوایی نیروهای خود را تقویت کرده اند. به خصوص تجزیه و تحلیل ها از چهار پایگاه هوایی اصلی صحبت می کنند که دوتا از آنها در چین واقع شده و دوتای دیگر مربوط به هندی هاست. تصاویر تایید می کنند که چین و هند هر دو به طوری گسترده ساختارهای استراتژیک جدید می سازند، قبلی ها را تقویت کرده و به پیشبرد بهبود پایگاه های خود سرعت بخشیده اند که همه اینها برخلاف توافقی است که در ۲۷ آگوست به دست آمد.

در سمت مرز هند، به ویژه تصاویر به دست آمده از پایگاه هوایی سیلیگوری بگدوگرا و پایگاه هوایی هسیمرا بسیار مهم است. این تصاویر نشان می دهد که چگونه نیروی هوایی هند تحرکاتی را در نزدیکی مرزها انجام داده و نیروی هوایی خود را تقویت می کند. سیلیگوری بگدورا در حالت عادی میزبان واحدهای هلیکوپترهای حمل و نقل است و هسیمرا پایگاه میگ های ۲۷ML است که قرار بود در انتهای سال ۲۰۱۷ بازنشست شوند. اما از زمان بحران دوکلام در اواسط سال ۲۰۱۷، نیروی هوایی هند جنگنده های سو ۳۰MKI را مطابق تصاویر هوایی در هردوی این پایگاه ها مستفر کرده است. این نسل از هواپیماها جنگنده های جت هندی هستند و فابلیت حمل موشک های کروز و نسل پیشرفته بمب افکن ها را دارند. علاوه بر این، گزارش هندی ها نشان می دهد که یک اسکادران جت های جنگنده اضافی نیز به زودی در پایگاه هسیمرا مستقر خواهند شد. اعزام این حد از جنگنده ها نیاز به بهبود و پیشرفت دادن پایگاه های اشاره شده و بهبود زیرساخت ها داشت که این کار به سرعت از سوی دولت هند پیگیری شد. بهبود زیرساخت های نظامی در فلات دوکلام نشان دهنده این است که بحران میان هند و چین همچنان ادامه دارد.

منبع: استراتفور

بحران ادامه دار هند و چین

بحران ادامه دار هند و چین