تاریخ نشر: جدی ۶, ۱۳۹۶

عربستان در پی برنامه اتمی است

مذاکرات با هدف انتقال فن آوری هسته ای ایالات متحده به عربستان سعودی به عنوان نمایه ای از اینکه رقابت ایران – سعودی به کجا قرار است برود و همچنین اتحاد غیر رسمی سعودی – اسرائیل علیه ایران کارکرد دارد. انتقال احتمالی این فن آوری می تواند رقابت تسلیحاتی تازه ای در خاورمیانه شعله ور کند و می تواند توضیح دهنده این پرسش باشد که چرا واکنش سعودی ها به شناسایی بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل از سوی پرزیدنت دونالد ترامپ، خاموش و به بیانیه های شعارگونه محدود ماند.

U.S. President Donald Trump and Saudi Deputy Crown Prince and Minister of Defense Mohammed bin Salman enter the State Dining Room of the White House in Washington, U.S., March 14, 2017. REUTERS/Kevin Lamarque

شاید بیش از همه، تصمیم آقای ترامپ برای سعودی ها، به عنوان خادم حرمین اسلام، که انتظار می رفت نقش کلیدی در پاسداری از سومین شهر مقدس مسلمانان ایفا کنند، چالش برانگیز بود. عربستان سعودی هفته گذشته در جریان کنفرانس کشورهای اسلامی در استانبول از طریق عادل الجبیر و نه ملک سلمان یا ولیعهد یا حتی یکی از اعضای ارشد خاندان سلطنتی، بیت المقدس شرقی را به عنوان پایتخت فلسطین به رسمیت شناخت.

دشواری سعودی ها صرفا همکاری نزدیک با اسرائیل نیست ، خواسته آنها برای علنی شدن ارتباطی که مدت آزگاری مخفیانه بود و موقعیت آنها به عنوان نزدیک ترین دوست ایالات متحده در جهان عرب، که طبق گزارش ها قرار بود در نقشه صلح آمریکا برای اسرائیل و فلسطین نقش آفرینی کند، حالا باعث افول آنها نزد افکار عمومی جهان عرب و فلسطینی ها شده است و کمترین حمایت را پشت سر دارند.

با وجود حمایت آقای ترامپ تلاش های سعودی برای مقابله با نفوذ ایران در سرزمینی باریک از آسیا تا سواحل آتلانتیک در آفریقا، و به دلیل فقدان انتقاد از  مداخله نظامی سعودی در یمن از سوی ایالات متحده، اینک ریاض منافع بسیاری در برقراری روابط نزدیک با واشنگتن دارد. محکومیت بین المللی علیه آقای ترامپ وی را در موقعیت بدی قرار داد و اهرم فشار بر سعودی را افزایش داد.

پشتیبانی ترامپ از عربستان سعودی به همراه رویکرد مالی او در سیاست خارجی که بیشتر به دنبال حفظ منافع اقتصادی ایالات متحده است باعث شده که وعده های آمریکا برای برقراری توازن قوای نظامی در خاورمیانه به نفع آل سعود اوج بگیرد.

در آخرین اقدام رئیس جمهور آمریکا، دولت وی در حال سبک و سنگین کردن صدور اجازه به عربستان سعودی برای غنی سازی اورانیوم به عنوان بخشی از مزایده کمپانی وستینگ هاوس الکتریک و دیگر کمپانی های ساخت رآکتور هسته ای است.

عربستان سعودی در سال ۲۰۰۸ به آمریکا اطمینان خاطر داد به دنبال غنی سازی اورانیوم نرود اما حالا از آن تعهد عقب نشینی کرده است. مکس برگمن، یکی از دستیاران ویژه وزارت امور خارجه در امور کنترل تسلیحاتی و امنیت بین المللی می گوید: “آنها تعهد نمی دادند و همین مانعی بر سر راه بود.”

در ماه نوامبر کریستفر فورد، مدیر ارشد شورای امنیت ملی ایالات متحده در امور کشتار جمعی و مقابله با تکثیر تسلیحات، در هنگام شهادت در کنگره از تعهد دولت ترامپ به محدودیت های ایالات متحده سرباز زد. آقای فورد گفت: “محدودیت ها، ضرورت حقوقی نیستند. (بلکه) نتیجه ای مطلوب هستند.” وی همچنین اضافه کرد توافق بین المللی در سال ۲۰۱۵ با ایران که برنامه هسته ای ایران را با محدودیت های جدی برای دست کم یک دهه روبه رو کرده است، کار ایالات متحده برای اصرار بر محدود ماندن دیگر کشور ها در غنی سازی اورانیوم را دشوار کرده است.

عربستان سعودی در نظر دارد تا سال ۲۰۳۰ با بودجه ای تقریبا ۱۰۰ میلیارد دلاری ۱۶ نیروگاه هسته ای تاسیس کند. به طور رسمی عربستان می گوید انرژی هسته ای راهی است برای آنکه این کشور که با افزایش مصرف داخلی غیرمترقبه و تنوع مشارکت اقتصادی روبه رو است، با خیال راحت تر نفت خود را صادر کند. این اقدام همچنین باعث می شود سعودی ها از رقابت با ایران در غنی سازی اورانیوم جا نمانند و اطمینان خاطر حاصل کنند در مسیر طولانی بدل شدن به قدرت مسلط خاورمیانه قرار دارند.

عربستان سعودی از ذخایر چشمگیر اورانیوم برخوردار است. عربستان در تلاش برای برگزاری مزایده در خصوص برنامه هسته ای اش در ماه اکتبر از ایالات متحده، فرانسه، کره جنوبی، روسیه و چین خواست تا اطلاعات مقدماتی خود را ارسال کنند.

منبع : لوبلاگ 

عربستان در پی برنامه اتمی است

عربستان در پی برنامه اتمی است