تاریخ نشر: قوس ۲۳, ۱۳۹۶

ولیعهد عربستان به اسرائیل دعوت شد

وزیر اطلاعات اسرائیل عربستان سعودی را رهبر جهان عرب خواند و از این کشور خواست نقش حامی و میانجی را در فرایند صلح با فلسطین را ایفا کند.

نشریه هاآرتص با انتشار این خبر در پایگاه اینترنتی خود نوشته است «ایسرائیل کاتز»، وزیر اطلاعات اسرائیل با نام بردن از عربستان سعودی به عنوان رهبر جهان عرب از این کشور خواسته است نقش حامی  را در فرایند صلح با فلسطینیان ایفا کند.

به همین منظور آقای کاتز روز چهارشنبه در گفتگو با نشریه اینترنتی «إیلاف» عربستان از شاهزاده محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی دعوت کرد که به اسرائیل سفر کند.

در گذشته خبرهای منتشر شده بود که عربستان با اسرائیل در سطوح بالای رابطه پنهانی دارد ولی این خبر از سوی مقام های سعودی تایید یا رد نشده است.

نشریه آنلاین «إیلاف» عربستان ماه گذشته میلادی در اقدامی بی سابقه با جنرال گادی آیزنکوت، رئیس ستاد کل نیروهای دفاعی اسرائیل گفتگو کرده بود. اقدام نشریه عربستانی در گفتگو با یک مسئول عالی رتبه اسرائیل در حالی که دو کشور از روابط دیپلماتیک بی بهره‌اند، بدعتی بود که برای نخستین بار صورت گرفت.

وزیر اطلاعات اسرائیل در این گفتگو با طرح پیشنهاد خود مبنی بر ایفای نقش حامی و میانجی توسط عربستان در فرایند صلح اسرائیل و فلسطین تاکید کرد کشورش از شرکت در چنین مذاکراتی استقبال خواهد کرد.

پیش از این امریکا به عنوان میانجی گفتگوهای صلح اسرائیل و فلطسین بود، محمود عباس رئیس دولت خود گردان فلطسین دیروز در نشست کشورهای اسلامی در ترکیه گفته است که امریکا با به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایخت اسرائیل جایگاه هود به عنوان میانجی ر ا به شدت آسیب زده است.

در پی اعلام تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا برای به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل، «ملک سلمان» پادشاه سعودی، این تصمیم را مورد انتقاد قرار داد و آن را باعث وخیم شدن شرایط منطقه توصیف کرد.

ولیعهد عربستان به اسرائیل دعوت شد

ولیعهد عربستان به اسرائیل دعوت شد