تاریخ نشر: قوس ۱۳, ۱۳۹۶

کاهش وابستگی افغانستان و هند به پاکستان زیر سایه چابهار

مقامات دولتی افغانستان و هند، خواستار گسترش روابط اقتصادی از طریق بندر چابهار ایران و کاهش وابستگی به بندرکراچی پاکستان شده‌اند.

مقامات دو کشور به توافق رسیده که وابستگی شان به بنادر پاکستان را کاهش دهند. این درحالی است که روز گذشته مراسم افتتاحیه توسعه بندر چابهار در ایران برگزار شد.

در این مراسم، پون رادکریشنن، وزیر امور دریایی هند و همایون رسا وزیر تجارت افغانستان باهم دیدار کردند.

در این دیدار دو طرف، بر گسترش روابط تجاری و ایجاد سهولت‌های بیشتر برای تاجران دو کشور تأکید کرده‌اند.

توافقنامه بندرچابهار سال گذشته بین افغانستان، ایران و هند به امضا رسید که وابستگی افغانستان به بندرکراچی پاکستان را کاهش می‌دهد.

پاکستان از بندرکراچی، همواره به‌عنوان ابزار فشار علیه افغانستان استفاده کرده و در مواردی گذرگاهای مرزی خود را به‌روی تاجران افغان بسته است.

محموله تجارتی از هند به افغانستان از طریق بندر چابهار، هفت الی هشت روز را در بر می‌گیرد که نسبت به راه پاکستان نزدیک و کم‌هزینه‌تر است.

نخستین محموله حدود ۱۵ هزار تن گندم هندی، از طریق بندر چابهار به تاریخ ۲۰ ماه گذشته به ولایت نیمروز رسید. همچنان سومین کشتی حامل گندم ترانزیتی هند برای افغانستان، چند هفته قبل به بندر چابهار پهلوگیری کرد.

لطفا شما هم نظرتان را در این مورد ثبت کنید

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

کاهش وابستگی افغانستان و هند به پاکستان زیر سایه چابهار

کاهش وابستگی افغانستان و هند به پاکستان زیر سایه چابهار