تاریخ نشر: قوس ۱۱, ۱۳۹۶

دولت ترامپ می‌خواهد بدون گرفتن تضمین های امنیتی فناوری هسته ای را به عربستان بدهد

با فشار و لابی‌ گسترده سیاستمداران و سرمایه‌داران برجسته آمریکایی از جمله مایکل فلین رئیس سابق آژانس اطلاعات دفاعی این کشور و رابرت مک‌ فارلین مشاور امنیت ملی پیشین کاخ سفید، واشنگتن مذاکرات برای انتقال فناوری هسته‌ای به عربستان سعودی را از سر گرفته است. این مذاکرات پیش از این به علت عدم پایبندی عربستان به برخی محدودیت‌ها و مخالفت این کشور با ارائه تضمین‌های امنیتی، متوقف شده بود. اکنون دولت دونالد ترامپ در آمریکا بار دیگر این مذاکرات را از سر گرفته است و احتمال دارد برخلاف رئیسان جمهوری پیشین، به تخطی از تضمین‌ها و تعهدات امنیتی توجه چندانی نشان ندهد.

کریستوفر فورد رئیس بخش تسلیحات کشتارجمعی و منع اشاعه تسلیحات هسته‌ای شورای امنیت ملی آمریکا، در جلسه ۲۸ نوامبر کمیته روابط خارجی سنای آمریکا با افشای این موضوع گفته بود که «ترجیح» دولت این کشور این است که تضمین‌های لازم از عربستان سعودی گرفته شود. این ادبیات فورد، نگرانی‌هایی را در میان سیاست‌ مداران و قانونگذاران دمکرات آمریکایی به وجود آورده است. مکس برگمان از مقام‌های پیشین وزارت امور خارجه آمریکا می‌گوید که ریاض پیش از این حاضر به ارائه تعهدی مبنی بر عدم بازپردازش ضایعات هسته‌ای نشده و این موضوع موجب توقف مذاکرات شده بود. تحلیلگران انتظار درگیری های سیاسی شدیدی را در صورت چشم پوشی دولت آمریکا از شروط امنیتی برای عدم توسعه تسلیحات هسته ای دارند. یک انگیزه آشکار سیاسی برای توجیه درخواست عربستان برای فناوری هسته‌ای وجود دارد و آن زمینه‌ چینی برای ساخت بمب هسته‌ای در صورت حرکت ایران به سمت این هدف است. عربستان سعودی گرچه به طور علنی از توافق هسته‌ای با ایران حمایت کرده، اما به طور پنهانی از آمریکا خواستار برابری با ایران از لحاظ فناوری (هسته‌ای) شده بود. هم‌اکنون برخی سیاستمداران و سرمایه‌داران آمریکایی در حال لابی برای نهایی کردن پروژه توسعه تاسیسات هسته‌ای عربستان سعودی هستند و در مرکز این فعالیت‌ها، نام شرکتی تازه تاسیس موسوم به «رونق و نیروی صلح بین‌المللی» یا به اختصار (IP3) مشاهده می‌ شود. مدیریت این شرکت را مایکل هیوئیت برعهده دارد که از آشنایان تام باراک سرمایه‌دار و از دوستان نزدیک دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا است. بازیگر دیگر این ماجرا، رابرت مک‌ فارلین مشاور رونالد ریگان چهلمین رئیس جمهوری آمریکا است که بنا به ادعای پروپابلیکا، به مایکل فلین مشاور پیشین ترامپ پیشنهاد حمایت کاخ سفید از طرح «آی‌پی۳» برای ساخت نیروگاه برق هسته‌ای در عربستان سعودی و تعیین باراک به عنوان رابط پروژه را داده بود. فلین در ادامه دستور تدوین طرحی را برای ارائه به رئیس جمهوری داد و در این برهه برای نخستین بار توجه کارشناسان حقوقی شورای امنیت ملی آمریکا به این مسئله جلب شد. گرچه فلین پس از مدتی به علت افشای ارتباطش با سرگئی کیسلیاک سفیر روسیه ناچار به استعفا شد، با این حال طرح «آی‌پی۳» به تازگی و پس از اعلام برگزاری مناقصه ساخت نخستین نیروگاه هسته‌ای در عربستان سعودی، بار دیگر مورد توجه قرار گرفته است و این شرکت قصد تشکیل کنسرسیومی برای رقابت در این مناقصه را دارد. مقام‌های دو وزارت بازرگانی و انرژی آمریکا اکنون در حال تدارک سفری به عربستان سعودی در ماه دسامبر برای گفت وگو در این رابطه هستند. در روزهای پیش از عید شکرگزاری هم مقام‌های ارشد دولتی از نهادهای مختلف در کاخ سفید برای رایزنی در همین رابطه تشکیل جلسه داده بودند. این گزارش در شرایطی منتشر می‌شود که دونالد ترامپ در جریان رقابت‌های انتخاباتی، از تجهیز متحدان واشنگتن از جمله ژاپن و عربستان سعودی به تسلیحات هسته‌ای حمایت کرده و نگرانی هایی را در سطح بین المللی به وجود آورده بود.

لطفا شما هم نظرتان را در این مورد ثبت کنید

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

دولت ترامپ می‌خواهد بدون گرفتن تضمین های امنیتی فناوری هسته ای را به عربستان بدهد

دولت ترامپ می‌خواهد بدون گرفتن تضمین های امنیتی فناوری هسته ای را به عربستان بدهد