تاریخ نشر: قوس ۱, ۱۳۹۶

چرا «خامنه‌ای» ۱۵ هزار افغان در جنگ سوریه را ندید

قاسم سلیمانی که فرماندهی عملیات برون مرزی سپاه پاسداران را بر عهده دارد، در نامه‌اش به رهبر ایران آزادی آخرین پایگاه داعش در ابو کمال سوریه را تبریک گفت او در این نامه نوشت: «حقیر به‌عنوان سرباز مکلف‌شده از جانب حضرت ‌عالی در این میدان، با اتمام عملیات آزادسازی ابوکمال آخرین قلعه داعش با پایین کشیدن پرچم این گروه آمریکایی – صهیونیستی و برافراشتن پرچم سوریه، پایان سیطره این شجره خبیثه ملعونه را اعلام می‌کنم».

علی خامنه‌ای نیز در جواب به سلیمانی نامه نوشته  و از نقش او در جنگ علیه داعش تقدیر کرد. هر چند لحن ادبیات  نوشتاری رهبر ایران و فرمانده سپاه قدس هر دو تند و کوبینده بود و هر دو به امریکا و اسرائیل که از این دو کشور به عنوان حامیان اصلی داعش نام برده شده است تاخیده است.

نکات در این دو نامه است که باید مورد واکاویی صورت بگیرد این‌است که سردار سلیمانی از حضور جنگجویان تحت حمایت ایران که از کشورهای: ایران؛ عراق، سوریه، لبنان، افغانستان و پاکستان که در مقابل داعش جنگیدند تشکر و قدردانی کرده است.

حدود بیست هزار جنگجوی افغان که در قالب مدافعان حرم تحت رهبری سپاه ایران در سوریه جنگیدند از مهاجرین استفاده شده است که اغلب در ایران نه اقامه دارند و نه روز و روزگار مناسب مالی.

رهبر ایران در نامه اش به قاسم سلیمانی بدون این‌که از مدافعان حرم افغانستانی نام‌ بگیرد تنها از جنگجویان کشورهای عراق و سوریه نام برده است و از آن‌ها تشکر کرده است.

این در حالی است که افغان‌های که تحت نام مدافعان حرم در سوریه می‌جنگیدند در خط اول جنگ علیه داعش حضور داشتند و از تاثیر گذارترین نیروهای هستند که در جنگ سوریه نقش ایفا کردند.

بخش عظیم امتیاز پیروزی جنگ سوریه عیله داعش را افغان‌های مهاجر که برای نان و پاسپورت ایران جنگیدند.

بیش از سی سال است که مهاجرین افغان راه ایران را در پیش گرفتند. در این مدت کودکان افغان از حضور در مدارس ایران محروم بودند.

اما در دو سال گذشته اوضاع فرق کرد و رهبر ایران از وزارت معارف این کشور خواست تا کودکان افغان را از رفتن به مدارس مانع نشوند.

پرواضح است که این تغییر رویه و رویکرد ایران در برابر مهاجران افغان، نتیجه نگاه ابزاری و غیرانسانی جمهوری اسلامی به آنان است؛ چرا که پیش از بازگشایی دروازه مکاتب ایران به روی کودکان افغان، این دروازه مرگ بود که با اعزام بخشی از این کودکان به جنگ سوریه، به روی آنان گشوده شد.

سازمان دیده بان حقوق بشر در آخرین گزارش خود که چند هفته قبل منتشر کرده بود اعلام کرده است که ایران از کودکان مهاجر افغان در ایران در جنگ سوریه استفاده کرده است.

ایران بارها حضور افغان‌ها در جنگ سوریه را رد کرده‌است اما این‌بار فرمانده سپاه خودش در نامه‌ی خطاب به رهبر ایران از جنگجویان افغانستانی، پاکستانی عراقی تشکر کرده‌است که بدون شک رسمی ترین تاییدی است که از سوی مطرح ترین فرمانده ایرانی مطرح می‌شود.

Displaying ۲ نظر
نظرشما چیست؟
  1. خوب مادر خواهر جنده های افغانی گورتون رو از ایران گم کنین بیرون تا این بلاها سرتون نیاد ، کیرم کوس خواهر و مادر جنده تو و هرچه افغانی ، مرگ بر افغانستان

چرا «خامنه‌ای» ۱۵ هزار افغان در جنگ سوریه را ندید

چرا «خامنه‌ای» ۱۵ هزار افغان در جنگ سوریه را ندید