تاریخ نشر: عقرب ۲۳, ۱۳۹۶

بنیاد آسیا: ۶۱ درصد مردم افغانستان نسبت به آینده کشور بدبین اند

آسیا فوندیشن یا بنیاد آسیا، امروز گزارش سالانه خود در مورد اوضاع افغانستان را منتشر کرد و در آن مدعی شده که ۶۱ درصد مردم کشور فکر می‌کنند افغانستان در مسیر نادرست پیش می‌رود.

این گزارش بر بنیاد ارزیابی تهیه شده که در آن ۱۰۱۲ مرد و زن و از تمامی ولایات کشور با درنظر داشت قومیت، در مورد امنیت، اقتصاد، حکومتداری، انتخابات، رسانه‌ها، مسایل زنان و دیگر موارد نظر داده‌اند. در این گزارش آمده است که میزان خوشبینی مردم نسبت به آینده، در سال جاری اندکی افزایش یافته اما هنوزهم ۶۱ درصد شهروندان کشور تصور می‌کنند کشور در مسیر درست حرکت نمی‌کند.

گزارش نشان می‌دهد که ۳۲.۸ درصد شهروندان کشور فکر می‌کنند افغانستان مسیر درست را طی می‌کند، درحالی که این آمار در سال گذشته ۲۹.۳ درصد بوده است. در گزارش سال گذشته این بنیاد ۶۵ درصد مردم تصور می‌کردند افغانستان مسیر اشتباه را طی می‌کند، اما این رقم امسال ۶۱ درصد شده است.

یافته‌های بنیاد آسیا، همچنان نشان می‌دهند که بیش از ۶۷ درصد مردم به رهبران مذهبی اعتماد دارند و همچنان ۶۵.۷ درصد مردم گفته‌اند که به رسانه‌ها اعتماد دارند.

در همین حال ۳۵.۴ درصد اشتراک کنندگان در این نظر سنجی گفته‌اند که به نمایندگان پارلمان باور دارند و حدود ۳۶ درصد مردم نیز گفته‌اند که به وزیران حکومت اعتماد دارند.

در گزارش آمده که فساد هنوز‌هم از مشکلات عمده مردم افغانستان به شمار می‌رود و ۶۹.۸ دصد مردم این پدیده را بزرگ‌ترین مشکل زندگی روزمره شان عنوان کرده‌اند.

در این نظر سنجی ۵۲.۳ درصد اشترک کنندگان گفته اند که گفت‌وگوهای صلح با طالبان امکان پذیر است و تقریبا ۶۳ درصد مردم فکر می‌کنند که صلح با طالبان امنیت را در کشور تأمین می‌کند.

بنیاد آسیا در این گزارش مدعی شده که از میان ۳۲.۸ درصد کسانی که نسبت به آینده خوشبین هستند، ۴۰.۶ درصد را پشتون‌ها، ۲۹.۳ درصد را تاجیک‌ها، ۲۶.۲ درصد را هزاره‌ها و ۲۵.۸ درصد را ازبیک‌ها تشکیل می‌دهند.

این گزارش درحالی از افزایش خوش‌بینی مردم نسبت به آینده خبر می‌دهد که در سال جاری حملات تروریستی بر اماکن مذهبی و حرکت‌های مدنی در نقاط مختلف کشور افزایش یافته و فعالیت گروه داعش نیز در شمال کشور نگران کننده خوانده می‌شود.

بنیاد آسیا: ۶۱ درصد مردم افغانستان نسبت به آینده کشور بدبین اند

بنیاد آسیا: ۶۱ درصد مردم افغانستان نسبت به آینده کشور بدبین اند