تاریخ نشر: عقرب ۲۲, ۱۳۹۶
افغانستان / خبرها | نویسنده/ تهیه کننده: خبرگزاری افق

مجلس نمایندگان تعرفه سیگرت را ۱۰۰ درصدی کرد

مجلس نمایندگان در جلسه امروز خود قانون منع استفاده از دخانیات را تعدیل کرد و تعرفه سیگرت را ۱۰۰ درصد از اصل قیمت افزایش داد.

کمیسیون مالی و بودجه مجلس نمایندگان امروز طرح تعدیل قانون محصولات تنباکو را در مجلس ارائه کرد و برخی نمایندگان تعرفه ۳۰۰ درصد از اصل قیمت را پیشنهاد کردند، اما شماری دیگر از اعضای مجلس این طرح را زمینه ساز واردات قاچاقی این محصولات عنوان کردند و سرانجام با رأی گیری در مجلس تعرفه ۱۰۰ درصدی از اصل قیمت تصویب شد.

عظیم محسنی معاون کمیسیون مالی و بودجه مجلس نمایندگان گفته است که تعرفه بیش از حد بر سیگرت می‌تواند زمینه قاچاق آن را در کشور فراهم کند و دولت نمی‌تواند از این مجرا هیچ درآمدی بدست آورد.

قانون منع استفاده از محصولات تنباکو در کشور، سال ۱۳۹۳ از سوی شورای ملی تصویب شده بود، این قانون تاکنون دوبار تعدیل شده است.

مجلس نمایندگان برای اولین بار تعرفه سیگرت را ۵۰ درصد از اصل قیمت تعیین کرده بود اما وزارت مالیه تنها ۲۰ درصد تعرفه از محصولات تنباکو اخذ می‌کرد. پس از آن نمایندگان مجلس این قانون را تعدیل کردند و افزایش صد درصدی تعرفه را تصویب کردند.

اما این قانون در مسیر راه میان مجلس نمایندگان و حکومت ناپدید شد و تاکنون به حالت اجرایی درنیامده است.

تجارت سیگرت در کشور درآمد بالای دارد و قسمت اعظم مردم از محصولات تنباکو استفاده می‌کنند. مجلس نمایندگان می‌گویند که برای کاهش مصرف محصولات تنباکو باید محصول این کالا بلند برده شود.

مجلس نمایندگان تعرفه سیگرت را ۱۰۰ درصدی کرد

مجلس نمایندگان تعرفه سیگرت را ۱۰۰ درصدی کرد