تاریخ نشر: میزان ۳, ۱۳۹۶

دلهره و هراس گریبان‌گیر هراتیان در آستانه عاشورا

با فرا رسیدن دهه محرم دلهره و هراس در میان هراتیان رخنه کرده است؛ چرا که مساجد و امکان مقدس در این ولایت در یک سال گذشته، بارها به میدان قدرت نمایی تروریستان مبدل شده است.

بیم آن می‌رود که تروریستان با بهره‌گیری از تجمع شیعیان در دهم عاشورا در هرات، دست به راه‌اندازی حملات تروریستی بزنند. احمد نجفی، باشنده هرات به خبرگزاری افق گفت: «احتمال این بسیار زیاد است که تروریستان در دهم عاشورا دست به حملات تروریستی بزنند.»

تا یک سال پیش، هراتیان با حملات تروریستی کماکان ناآشنا بودند و این ولایت از جمله ولایت‌های امن در افغانستان شمرده می‌شد. اما برخی‌ها در هرات معتقدند که از سال گذشته به این‌سو، بارها تروریستان تلاش کرده‌اند که وحدت و یک‌پارچگی میان مذاهب تسنن و تشیع را با راه‌اندازی حملات تروریستی برهم زنند که تاکنون در این کار موفق نبوده‌اند و شکست سنگین متقبل شده‌اند. قادر کامل، آگاه سیاسی به خبرگزاری افق گفت: «تروریستان با طرح‌ریزی حملات تروریستی در هرات می‌خواهند وحدت میان مذاهب را از بین ببرند.»

از آخرین حمله مهاجمان به یک مسجد در هرات، یک و نیم ماه می‌گذرد؛ حمله‌ای که به کشته شدن ۳۵ تن و زخمی شدن ۶۵ تن از نمازگزاران در منطقه بکر آباد این ولایت انجامید. این حمله واکنش گسترده شهروندان کشور به ویژه هرات نشینان را در پی داشت و هراتیان با محکوم کردن این حمله مرگبار به تروریستان خط و نشان کشیدند. باشندگان هرات تأکید کردند که با طرح‌ریزی حملات هراس‌افگنانه به امکان مذهبی، نفاق‌های مذهبی در کشور گسترده نخواهد شد.

از منظر مقام‌های امنیتی هرات، تمامی تلاش‌ها برای برگزاری مراسم دهم عاشورا در هرات گرفته شده است و نیروهای دولتی برای تامین امنیت این مراسم در گوشه و کنار هرات مستقرر خواهند شد تا تهدیدات احتمالی در هنگام اجرای مراسم دینی را به صفر برسانند.

عبدالاحد ولی‌زاده، سخنگوی پلیس هرات به خبرگزاری افق گفت: «نیروهای امنیتی توانایی تامین امنیت مساجد و امکان مذهبی را در هنگام مراسم دهم عاشورا دارند.»

در این بازه زمانی، باشندگان هرات به توانایی نیروهای امنیتی و استخباراتی در زمینه تامین امنیت مساجد و امکان مذهبی به دیده شک و تردید نگاه می‌کنند. احمد رحمتی، باشنده هرات گفت: «فکر می‌کنم نیروهای امنیتی توانایی تامین امنیت مساجد را ندارند.»

پس از درخواست مکرر باشندگان هرات، مبنی بر توظیف نیرو برای تامین امنیت مساجد، اداره محلی هرات تاکید دارد که طرح توظیف نیروهای امنیتی در مساجد، از سوی شورای امنیت ملی کشور مورد تایید قرار گرفته است.

جیلانی فرهاد، مسئول مطبوعاتی دفتر والی هرات به خبرگزاری افق گفت:«در مساجد به میزان تهدیداتی که وجود دارد افرادی استخدام می‌شوند تا بتوانند به تهدیدات تروریستان پاسخ قاطع بدهند.»

این طرح شورای نظامی هرات به دو دستگی و شکاف میان شیعیان در هرات انجامیده است و به‌تازگی ده‌ها تن از باشندگان هرات به‌خاطر آن چه که دادخواهی خواندند در مقابل درب ورودی شورای ولایتی هرات گرد آمدند و تاکید کردند که طرح مسلح سازی هیات امنای مساجد به گونه تبعیض آمیز عملی می‌شود.

این اعتراض کنندگان مدعی‌اند که طرح استخدام نیروی امنیتی در ۵۹ مسجد شیعیان در هرات واقع بینانه نیست؛ چرا که در این فهرست مساجدی قرار دارند که هیچ تهدید امنیتی متوجه نمازگزاران نیست و بر ضرورت بازنگری و افزایش مساجد در این طرح تاکید کردند.

کامران علیزایی، رییس شورای ولایتی هرات در هنگام دیدار با این معترضان تاکید کرد که این خواست شان را با اداره محلی در میان خواهد گذشت.

به همین منظور، روز گذشته نشستی به هدف بررسی طرح امنیتی مساجد با حضور مسئولان ارشد نظامی و غیرنظامی برگزار شد؛ تا این طرح مورد بررسی همه جانبه این مقام‌ها قرارگیرد. رییس شورای ولایتی  از مسئولان امنیتی خواستار ایجاد یک واحد برای تامین امنیت مساجد این ولایت شده است.

با این همه، خواست باشندگان  هرات در آستانه برگزاری مراسم دهم عاشورا چیزی نیست جز تامین امنیت مساجد و امکان مذهبی، تا از این طریق تروریستان نتوانند وارد مساجد شوند و به قتل و کشتار مردم بیگناه  بپردازند.

دلهره و هراس گریبان‌گیر هراتیان در آستانه عاشورا

دلهره و هراس گریبان‌گیر هراتیان در آستانه عاشورا