تاریخ نشر: سنبله ۳۰, ۱۳۹۶

حکمتیار: جنایت کاران جنگی باید محاکمه شوند

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی می‌گوید که باید تمامی جنایت کاران جنگی در دادگاه عالی افغانستان محاکمه شوند.

حکمتیار امروز در یک نشست خبری در ولایت هرات گفت: «کسانی که کابل زیبا را ویران کردند، به کشتارهای دست جمعی پرداختند، گورهای دست جمعی ساخته‌اند و با هر اشغال‌گری برای از میان برداشتن مخالفان خود کنار آمده‌اند، باید محاکمه شوند».

رهبر حزب اسلامی گفت که با طالبان مسلح تماس وسیع دارد و از این گروه‌ خواسته است که به روند صلح حکومت یکجا شوند.

او تصریح کرد: «با طالبان مسلح ارتباط وسیع دارم تا به روند صلح یکجا شوند. شماری از طالبان آماده هستند که به روند صلح یکجا شوند؛ در صورتی که شرایط مساعد برای بازگشت شان فراهم شود».

به باور رهبر حزب اسلامی، هم اکنون همگرایی میان مسکو و واشنگتن در راستای مبارزه با طالبان مسلح از بین رفته است و مسکو در این اواخر به خاطر تهدیدات گروه داعش با طالبان تماس برقرار کرده است. وی تأکید می‌کند که اگر این روند ادامه پیدا کند بحران افغانستان عمیق‌تر می‌شود.

 رهبر حزب اسلامی، بوجود آمدن ائتلاف‌ نجات افغانستان را به سود کشور نمی‌داند و باور دارد که نتیجه  این ائتلاف‌ها به ناکامی می‌انجامد.

چندی پیش، ائتلاف نجات افغانستان به رهبری، عطا محمد نور والی بلخ، عبدالرشید دوستم، معاون نخست ریاست‌جمهوری و محمد محقق، معاون دوم ریاست‌ اجرائیه در برابر آن چه که انحصار گرایی قدرت در ارگ ریاست‌جمهوری خوانده شد در ترکیه تشکیل شد.

حکمتیار یک بار دیگر از آن چه که او حکومت‌های موازی در ولایت‌ها و در سطح وزارت‌‌خانه‌ها می‌داند نیز انتقاد کرد و تاکید دارد که به این روند باید نقطه پایان گذاشته شود و در راستای یک حکومت مقتدر باید همگی تلاش کنند.

او بر خروج نیروهای خارجی در کشور بر بنیاد یک جدول زمانی مشخص تاکید دارد و حضور این نیروها را یکی از عوامل تداوم جنگ در کشور می‌داند.

گلبدین حکمتیار از کارکرد شورای عالی صلح نیز انتقاد می‌کند و تاکید دارد که رهبران حکومت باید در سیاست‌های این شورا در راستای مذاکره با گروه‌های مخالف مسلح تجدید نظر کلی کنند.

حکمتیار به کاربرد عبارت برادران ناراضی به مخالفان مسلح واکنش نشان می‌دهد و گفت: « مخالفان مسلح براداران ناراضی ما نیستند به خاطری که طالب خوب و بد داریم. طالب خوب به جنگ وادار شده است و شرایط معقول برای تامین صلح دارد و اگر شرایط شان پذیرفته شود به روند صلح  یک جا می‌شوند».

این در حالی است که حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین کشور بارها از طالبان به عنوان براداران ناراضی نام برده است.

برگزاری انتخابات مشروع و عادلانه در کشور از خواسته‌های دیگر حزب اسلامی شمرده می‌شود. رهبر حزب اسلامی افزود: « دیگر با راه اندازی کودتا و توطئه کسی توانایی به دست گرفتن قدرت را ندارد».

حکمتیار تأکید می‌کند که در راستای تامین صلح و امنیت از تمام نیرو و نفوذ حزب‌اش کار خواهد گرفت تا جنگ خاتمه یابد.

حکمتیار: جنایت کاران جنگی باید محاکمه شوند

حکمتیار: جنایت کاران جنگی باید محاکمه شوند