تاریخ نشر: اسد ۲۲, ۱۳۹۶

جلغوزه افغانستان به نام پاکستان صادر می‌شود

مسوولان اتاق‌ تجارت و صنایع افغانستان، می‌گویند که پاکستان جلغوزه افغانستان را به نام خودش در بازارهای جهانی صادر می‌کند.

یونس مهمند معاون اتاق تجارت و صنایع کشور گفته است که پاکستان جلغوزه ندارد اما بزرگترین صادر کننده جلغوزه به چین است.
در همین حال شماری از بازرگانان در ولایت خوست از نبود امکانات تجارتی برای صادر نمودن جلغوزه به بازارهای خارجی شکایت دارند. این بازرگانان می‌گویند: سالانه ۲۵ هزار تن جلغوزه از بخش‌های مختلف این ولایت جمع آوری می‌شوند که خریداران آن را تنها بازرگانان پاکستانی تشکیل می‌دهند.
ولی جان، یکی از این بازرگان می‌گوید: بخشی زیادی از جلغوزه این ولایت به پاکستان می‌رود که بعد از پروسس و بسته بندی بنام کشور شان به فروش رسانده و میلیونها کلدار سود می‌برند.
نورزا علی، عضو اتحادیۀ صادرکننده‎گان جلغوزه از حکومت خواستار کمک برای رشد تجارت جلغوزه است.
آمارهای اتاق تجارت و صنایع نشان می‌دهد، که سالانه حدود ۱ الی ۵۰۰ تن جلغوزه افغانستان به خارج صادر می‌شود که مقدار زیاد آن از راه‌های قاچاق به پاکستان می‌رود.
مسوولان اتاق‌ تجارت و صنایع کشور می‌گویند که با وجود باز شدن راه آهن میان چین و افغانستان هنوز حکومت نتوانسته زمینه صادرات را به بازارهای چین مساعد سازد.
کشور چین بزرگترین وارد کننده جلغوزه در جهان است، در مقابل پاکستان بزرگترین صادر کننده جلغوزه به چین.
استفاده پاکستان از محصولات زراعتی و مالداری کشور همواره از سوی نهادهای حامی زراعت و مالداری افغانستان با انتقادهای تند مواجه شده‌است‌، اما حکومت تاکنون در این مورد اقدام عملی نکرده است.

جلغوزه افغانستان به نام پاکستان صادر می‌شود

جلغوزه افغانستان به نام پاکستان صادر می‌شود