تاریخ نشر: جوزا ۲۷, ۱۳۹۶

نخستین «پرواز خاص تجارتی» میان هند و افغانستان فردا آغاز می‌شود

مقام‌های هندی می‌گویند نخستین پرواز هواپیمای حامل اموال تجارتی میان هند و افغانستان فردا یکشنبه صورت می‌گیرد.

سخنگوی وزارت خارجه هند گفته است که این هواپیما مربوط به شرکت هوایی آریانا است که نخستین پرواز تجارتی را فردا و پس از توافقات اخیر میان مقام‌های هند و افغانستان برای ایجاد «دهلیز هوایی خاص» و توسعه مناسبات اقتصادی و تجارتی میان دو کشور، انجام می‌دهد.

گوپال بگلای، سخنگوی وزارت خارجه هند روز گذشته به خبرنگاران گفت که تصمیم تاسیس دهلیز هوایی میان هند و افغانستان در جریان سفر اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان در ماه دسمبر سال گذشته میلادی گرفته شد و سبب خواهد شد تا افغانستانِ محاط به خشکه را به هند وصل کند.

در همین حال من پریت وهوورا،سفیر هند در کابل به رسانه‌ها گفته است که هدف از ایجاد « دهلیز هوایی خاص» توسعه مناسبات اقتصادی و تجارتی میان هند و افغانستان است. تاجران هر دو کشور که پیش از این اموال تجارتی شان را از مسیر پاکستان انتقال می‌دادند اکنون از طریق این دهلیز هوایی در کمترین وقت و با هزینه کمتر می‎‌توانند انتقال دهند.

پروازهای خاص تجاری میان افغانستان و هند در حالی صورت می‌گیرد که پیش از این اموال تجاری میان هردو کشور از طریق زمینی از خاک پاکستان صورت می‌گرفت اما در این اواخر با بدتر شدن روابط میان افغانستان و پاکستان، سطح داد و ستد تجاری میان هند و افغانستان به طور چشمگیری کاهش یافته است و پاکستان با وضع ممنوعیت‌ها مانع انتقال کالاهای تجاری میان هر دو کشور می‌شود.

نخستین «پرواز خاص تجارتی» میان هند و افغانستان فردا آغاز می‌شود

نخستین «پرواز خاص تجارتی» میان هند و افغانستان فردا آغاز می‌شود