تاریخ نشر: جوزا ۲, ۱۳۹۳

نیکوداشت از واصف باختری در برنامه‌ی ادبی شب‌های کابل

بیست و پنجمین شب از سلسله برنامه‌های ادبی شب‌های کابل با نیکوداشت واصف باختری در کابل برگزار شد.

به گزارش افق، عصر روز (پنجشنه 1 جوزا) نشست ادبی شب‌های کابل با حضور جمعی از علاقه مندان به شعر و ادبیات در کابل برگزار و در ادامه جشنواره قند پارسی این بار در کابل از چهره‌ی مطرح ادبی کشور واصف باختری نیز نیکوداشت به عمل آمد.

مسوول خانه ادبیات در کابل می‌گوید که انشارات خانه ادبیات فعالیت‌های انتشاراتی اش را از سر می‌گیرد.

مسوول خانه ادبیات در کابل می‌گوید که انشارات خانه ادبیات فعالیت‌های انتشاراتی اش را از سر می‌گیرد.

مسوولان خانه ادبیات افغانستان در کابل در این نشست فصلی شب‌های کابل ضمن نیکوداشت از واصف باختری جوایز برندگان جشنواره قند پارسی را نیز به کسانی که از افغانستان حایز مقام و جایزه و تقدیر شناخته شده بودند اهدا کردند.

جشنواره قند پارسی یکی از جشنواره‌های معتبر ادبی است که هر دو سال یک‌بار از سوی خانه ادبیات افغانستان در تهران برگزار می‌شود.

شکور نظری مسوول خانه ادبیات افغانستان در کابل که در آغاز این برنامه‌ی ادبی صحبت می‌کرد گفت: خانه ادبیات در ماه حوت سال گذشته جشنواره قند پارسی را برگزار کرد که شماری نیز از افغانستان حایز مقام‌های مختلف شدند که خانه ادبیا به دلیل عدم حضور برندگان در جشنواره نتوانستند جوایز شان را به آنان تقدیم کنند.

وی تاکید کرد که خانه ادبیات جایزه‌های نقدی و لوح‌های تقدیر برندگان این جشنواره را به کابل آورده است و امروز توزیع خواهد شد.

مسوول خانه ادبیات افغانستان در کابل، در خصوص انتخابات دوسالانه‌ی خانه ادبیات نیز سخن گفته یاد آور شد که خانه ادبیات یک نهاد ادبی و کاملا دموکراتیک است و به همین خاطر هر دوسال یکبار ریاست‌ و مدیریت های این خانه به گزینش گرفته می‌شود و در یک جو کاملا دموکراتیک انتخاب می‌شوند.

شکور نظری از سرگیری دوباره‌ی انتشارات خانه ادبیات افغانستان خبر داده گفت: انتشارات خانه ادبیات بعد از یک دوره رکود و تعطیلی نشراتی دوباره فعالیت‌های نشراتی خود را از سرگرفته و بیشترین تلاش صورت خواهد گرفت که جوانان بتوانند آثار شان را چاپ کنند و خانه ادبیات سعی اش بر این است که قیمت‌ها را تاپایین ترین حد که ممکن باشد پایین بی‌آورد.

نظری در پایان گفت: “سلسله نشست‌های ادبی شب‌های کابل زین پس به صورت منظم برگزار خواهد شد ولی بنا برتصمیم برگزار کنندگان پس از این شب‌های کابل شخصیت محور نخواهد بود و می‌تواند به موضوعات ادبی نیز بپردازد”.

پیش از این شب‌های کابل برای نیکوداشت از یک شخص تاثیر گزار در عرصه‌ی ادبی برگزار می‌شد وشخصیت‌های بزرگ ادبی کشور از این نشست به جامعه معرفی و آثار شان نیز به نقد و بررسی گرفته می‌شد.

شجاع‌الدین خراسانی ادیب و استاد دانشگاه که رفاقت دیرینه با واصف باختری شاعری که استاد سخن گفته می‌شود دارد، نیز در این نشست ادبی صحبت کرد.

خراسانی می‌گوید:استاد واصف باختری پس از ده 40 در زمینه‌های پژوهش‌های ادبی، نقد و نظریه ادبی، شعر پارسی، نثر شاعران و شعر منثور و طنز کارهای ارزشمندی را انجام دادند.

خراسانی می‌گوید:استاد واصف باختری پس از ده 40 در زمینه‌های پژوهش‌های ادبی، نقد و نظریه ادبی، شعر پارسی، نثر شاعران و شعر منثور و طنز کارهای ارزشمندی را انجام دادند.

وی ابعاد شخصتی و کارکردها ادبی استاد واصف باختری را به بحث گرفته گفت: استاد واصف باختری پس از ده 40 در زمینه‌های پژوهش‌های ادبی، نقد و نظریه ادبی، شعر پارسی، نثر شاعران و شعر منثور و طنز کارهای ارزشمندی را انجام دادند، که این کار های ارزشمند در 50 اثر بدیعی و تحقیقی به چاپ رسیده است.

وی باختری را فرزانه‌ترین و دانشمندترین شاعر افغانستان دانسته تاکید می‌کند که شعر باختری دارای، اشراق، کشف و شهود  می‌باشد که همین چیزها شعر او را از دیگر شاعران تمایز کرده است.

در این برنامه‌ی ادبی جمعی از شاعران حاضر در برنامه شعر خواندند که مورد توجه جمع حاضر نیز قرار گرفت.

پایان بخش این برنامه اهدای جایزه و لوح تقدیر به برندگان جشنواره قندپارسی سال پار بود که در بخش‌های مختلف اهدا شد.

خانه ادبیات افغانستان دراین نشست ادبی ضمن اختصاص دادن برنامه به نیکوداشت واصف باختری به وی لوح یادبود و سپاس نیز اهدا کرد که شجاع خراسانی به نمایندگی از وی دریافت کرد.

گفتنی است که خانه ادبیات افغانستان یکی از نهاد‌های تاثیر گزار در عرصه‌‌های ادبی فرهنگی است که علاوه بر

خانه ادبیات افغانستان به برندگان جشنواره قندی پارسی  جایزه‌های نقدی و لوح تقدیر اهدا کرد.

خانه ادبیات افغانستان به برندگان جشنواره قندی پارسی جایزه‌های نقدی و لوح تقدیر اهدا کرد.

برگزاری جشنواره دوسالانه‌ی قند پارسی در تهران، شب‌های کابل، در کابل نشست‌های بی‌شمار ادبی فرهنگی را در خیلی از کشورهای دارای مهاجر افغانستانی برگزار کرده است.

نیکوداشت از واصف باختری در برنامه‌ی ادبی شب‌های کابل

نیکوداشت از واصف باختری در برنامه‌ی ادبی شب‌های کابل