تاریخ نشر: ثور ۲۰, ۱۳۹۳
افغانستان / خبرها | نویسنده/ تهیه کننده: خبرگزاری افق

عمر زاخیلو وال وزیر مالیه افغانستان در باره تاخیر پرداخت کمک های جامعه جهانی هشدار داد

وزیر مالیه افغانستان در نشست بررسی دست آوردها و اجرای تعهدات جامعه جهانی در کنفرانس توکیو در قبال افغانستان، به لزوم اجرای تعهدات جامعه جهانی در خصوص کمک به افغانستان تاکید کرد.

عمر زاخیلوال وزیر مالیه افغانستان

عمر زاخیلوال وزیر مالیه افغانستان

به گزارش افق، ˈعمر زاخیلوالˈ وزیر مالیه کشور امروز شنبه در نشست خبری در کابل، گفت: افغانستان با تاخیر پرداخت کمک های تعهد شده جامعه جهانی در نشست توکیو، با مشکلات جدی در بودجه توسعه ای روبرو شده است.

امروز در نشست بررسی میزان عملی شدن تعهدات جامعه جهانی درکنفرانس توکیو، علاوه بر مسوولین ارگان ها مختلف دولتی افغانستان، نماینده ویژه سازمان ملل در امور افغانستان، رییس بانک توسعه آسیایی، شماری از سفیران و نمایندگان کشورهای خارجی حضور داشتند.

وزیر مالیه افغانستان در جمع خبرنگاران، دستاوردها و پیشرفت های دولت  در قبال تعهدات توکیو را چشم گیر خواند و خاطرنشان ساخت که دولت افغانستان از 17 شاخصی که در این کنفرانس برای افغانستان تعیین شده بود؛ به 16 شاخص آن رسیده و در یک شاخص دیگر آن پیشرفت های قابل ملاحظه ای داشته است.

یان کوبیش نماینده ویژه سازمان ملل در امور افغانستان نیز در این نشست، کنفرانس توکیو را اساس پیشرفت های اقتصادی افغانستان دانست و گفت: جامعه جهانی به تحقق وعده ها در نشست توکیو و ادامه کمک هایش به افغانستان متعهد است.

کوبیش تاکید کرد افغانستان تنها نخواهد ماند و با همکاری و ادامه کمک های جامعه جهانی می تواند از نظر اقتصادی، سیاسی و امنیتی خود کفا شود.

کوبیش در ادامه با یادآوری تعهد جامعه جهانی در نشست توکیو برای اعطای کمک شانزده میلیارد دلاری به افغانستان، دست آوردهای چند سال گذشته این کشور را بسیار خوب ارزیابی کرد.

ˈفاروق وردکˈ وزیر معارف افغانستان نیز در این نشست ضمن اشاره به دستاوردهای این وزارتخانه در طول چند سال اخیر؛ تاخیر در پرداخت تعهدات مالی از سوی جامعه جهانی را نگران کننده خواند.

دولت افغانستان در کنفرانس توکیو که 8 جولای 2012 میلادی برگزار شد؛ سالانه 4 میلیارد دلار را برای پیشبرد فعالیت های اقتصادی و توسعه ای تا سقف 16 میلیارد دلار تا آخر سال 2015 جذب کرد.

عمر زاخیلو وال وزیر مالیه افغانستان در باره تاخیر پرداخت کمک های جامعه جهانی هشدار داد

عمر زاخیلو وال وزیر مالیه افغانستان در باره تاخیر پرداخت کمک های جامعه جهانی هشدار داد