تاریخ نشر: میزان ۴, ۱۳۹۵

بازگشت به گذشته؛ نیروهای امریکایی در غزنی مستقر می‌شوند

نا امنی‌ها در ولایات جنوب‌شرق کشور بیش از هر زمان دیگر افزایش چشم‌گیری داشته و دریک سال گذشته دامنه نا امنی‌ها جنوب و شمال کشور را در نوردیده است.

غزنی هم بدون شک از ولایت بی‌قرار و نا امن کشور شمرده می‌شود. جنگی که حتی حضور پر رنگ نیروهای امریکایی و پولندی در این ولایت هم از حجم و سنگینی اش چیزی کم نکرد.

14445541_1770510583206268_1837277779_n

تعقیب وگریز طالبان حتی در مرکز غزنی از چشم مردم  این ولایت پنهان نبوده است. جنگ در ولسوالی های این ولایت سالهاست پای مقامات ارشد امنیتی و دیگر مقامات نظامی این ولایت را به ولسوالی های این ولایت کشانده است.

به گزارش خبرگزاری افق مقامات محلی ولایت غزنی گفته اند که نیروهای خارجی باردیگر در غزنی مستقر می‌شوند.

این موضوع در حالی رسانه‌ای شده است که چندی قبل در پی افزایش نا امنی‌ها در ولایت نا امن هلمند فرمانده نیروه های ناتو در افغانستان از اعزام حدود ۱۰۰ سرباز امریکایی به هلمند خبر داده بود.

وضعیت آن زمان هلمند به مراتب بدتر از وضعیت کنونی غزنی بود. جنگ در چندین ولسوالی هلمند ادامه داشت و خطرسقوط مراکز زیادی دولتی بدست طالبان بعید نبود.

دو روز قبل شماری از مسئولین محلی ولایت غزنی و فرماندهان نیروهای امریکایی به غزنی رفتند و با مقام‌های بلند پایه این ولایت در مورد چگونگی حضور مجدد و همکاری های لازم نیروهای امریکایی در غزنی بحث و مشوره کرده‌اند.

به باور کارشناسان حضور مجدد نظامیان امریکایی در غزنی بعید است که دامنه جنگ در این ولایت را برچنید از این جهت‌که نیروهای خارجی در هیچ نقطه افغانستان عملا در میادین جنگ حضور فزیکی نخواهند داشت و دربعضی موارد فقط نقش مشاور را ایفا می‌کنند.

بازگشت نیروهای امریکایی به غزنی در حالی مطرح می‌شود که از حدود یک‌سال پیش وضعیت امنیتی غزنی در حالت اسفناکی بسر می‌برد و هر از گاهی خطر سقوط این ولایت به دست طالبان نیز به رسانه‌ها مخابره شده است.

استقرار نیروهای امریکایی در غزنی در حالی خبرساز شده است که دوسال قبل نیروهای پولندی مستقر در غزنی این ولایت را ترک کردند و مسئولیت تامین امنیت این ولایت را رسما به نیروهای افغان واگذار کردند. نیروهای پولندی زیر چتر آیساف در کشور ۲۷ میلیون دالر در بازسازی غزنی هزینه کرده است.

نیروهای پولند تحت رهبری ناتو حدود هفت سال در غزنی مستقر بودند و با نیروهای نظامی افغان در تامین امنیت این ولایت همکاری می‌کردند.

گفته می‌شود این بار در غزنی نیز ۱۰۰ سرباز امریکایی مستقر می‌شود و تکرار ارقام که چندی قبل در اوج نا آرامی‌ها در هلمند اتفاق افتاد. تکرار سیاست استقرار مجدد نیروهای خارجی این‌بار در غزنی تنها این گمانه را تقویت می‌کند که غربی‌ها با مشوره دولت در حال پیش‌گیری از اتفاقات تلخی‌که در سنگین هلمند افتاد جلوگیری کنند.

هنوز مشخص نشده است که نیروهای امریکایی که قرار است در ولایت غزنی مستقر شوند از پایگاه مرکزی این نیروها در افغانستان به این ولایت می‌روند یا از خارج از افغانستان می‌آیند.

قبلا جان نیکسون فرمانده ارشد نیروهای امریکایی در کشور گفته بود که صدها نظامی امریکایی علاوه بر ۸۴۰۰ نظامی مستقر در افغانستان در صورت لزوم آمادگی دارند که عازم افغانستان شوند.

اما چه چیزی باعث بازگشت مجدد نیروهای امریکایی به غزنی شده است آیا طالبان در غزنی قدرت گرفتند و خطر سقوط این ولایت جدی شده است و یا ناتو و امریکا در پی افزایش نیروهایشان در افغانستان هستند؟

بازگشت به گذشته؛ نیروهای امریکایی در غزنی مستقر می‌شوند

بازگشت به گذشته؛ نیروهای امریکایی در غزنی مستقر می‌شوند