تاریخ نشر: میزان ۳, ۱۳۹۵
افغانستان / خبرها / ویژه ها | نویسنده/ تهیه کننده: خبرگزاری افق

کمیسیون حقوق بشر: در روند صلح حقوق قربانیان و عدالت قربانی نشود

کمیسیون مستقل حقوق بشر در پیوند به امضای توافقنامه‌ی صلح با حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار اعلامیه صادر کرده و گفته است دولت باید اطمینان دهد حقوق قربانیان در روند صلح نقض نشده و به دنبال صلح پایدار که متضمن عدالت گردد می‌یاشد.

n00087625-t_0

در اعلامیه‌ی این کمیسیون گفته شده است: «کمیسیون همواره یادآوری نموده است که صلح صرفاً فقدان جنگ و برخورد مسلحانه نیست، بلکه صلحی پایدار است که مبتنی بر عدالت بوده و متضمن حقوق بشر، پیشرفت، ترقی و توسعه کشور بوده و جامعه‏‌ای پایه‏‌ریزی نماید که در آن احترام متقابل، رعایت حقوق همدیگر و اعتماد عمومی بین افراد و تمام شهروندان وجود داشته باشد. صلحی که بر بی‏‌عدالتی و نقض حقوق بشر بنا شود، نمی‏‌تواند دوام بیاورد و عادلانه و پایدار باشد».

در این اعلامیه گفته شده این کمیسیون به تلاش‌های دولت در مورد صلح احترام قابل است اما می‌خواهد که عدالت،حقوق بشر و حقوق قربانیان و موازین حقوق بشری که در قانون اساسی آمده و اسناد بین المللی حقوق بشر بر آنها تاکید کرده، باید معیار گرفته شود و دولت باید اطمینان دهد که این ارزشها در روند صلح قربانی نمی‌گردند.

کمیسیون حقوق بشر در اعلامیه خود یکبار دیگر تاکید کرده است که با فرهنگ معافیت مخالف است و تحت هیچ شرایطی باید عدالت در خصوص قربانیان و محاکمه متهمان نقض حقوق بشر، فراموش نشود.

در اعلامیه گفته شده است دولت باید اصل حاکمیت قانون را در تمامی موارد گفتگوهای صلح به منظور تقویت نظام مردم سالار در نظر بگیرد و زندانیان و متهمان را بدون محاکمه آزاد نکند و دادن هرگونه امتیاز بدون رعایت قانون موجه نیست.

این اعلامیه در پیوند به امضای توافقنامه صلح میان دولت و حزب اسلامی که دیروز به امضا رسید از سوی کمیسیون حقوق بشر به نشر رسیده است. در این توافقنامه به حکمتیار و افرادش مصئونیت قضایی داده شده است.

حزب اسلامی به رهبری حکمتیار یکی از طرف‌های جنگ داخلی در دهه نود میلادی در افغانستان بود که در این جنگ هزاران شهروند کشور توسط افراد مسلح این حزب و گروه‌های دیگر کشته شدند.

همچنان حزب اسلامی در جریان پانزده سال گذشته پیوسته از طالبان حمایت کرد و حتا در حملات انتحاری و انفجاری که باعث کشته شدن افراد ملکی و به شمول زنان و کودکان شده سهم داشته است.

در پیوند به امضای توافقنامه صلح با حکمتیار از طرف شهروندان کشور، نهادهای مدافع حقوق بشر و خانواده قربانیان تاکنون اعتراض‌های زیادی صورت گرفته است.

 

 

 

کمیسیون حقوق بشر: در روند صلح حقوق قربانیان و عدالت قربانی نشود

کمیسیون حقوق بشر: در روند صلح حقوق قربانیان و عدالت قربانی نشود