تاریخ نشر: ثور ۶, ۱۳۹۳
خبرها / فرهنگ و هنر | نویسنده/ تهیه کننده: خبرگزاری افق

هانس هولاین استاد نامدار معماری جهان درگذشت

به گزارش افق هولاین معمار و طراحی نام آشنا در جهان بود.

آثار او در گوشه و کنار جهان از نمونه‌های هنر معماری به شمار می‌روند. ویترین‌های موزه آبگینه و سفالینه تهران هم از کارهای اوست.0,,17589604_303,00

روز پنجشنبه  ۲۴ آپریل  ۲۰۱۴ هانس هولاین معمار اتریشی در سن هشتاد سالگی بر اثر یک بیماری شدید در وین درگذشت. او در سال ۱۹۸۵ برنده جایزه معماری پریتزکر معتبرترین جایزه معماری جهان شد.

رای هولاین «همه چیز معماری» بود. سه بنای مهم او در آلمان، موزه صومعه کوهی Abteiberg در مونشن‌گلادباخ، موزه هنرهای مدرن در فرانکفورت و ساختمان سفارت اتریش در برلین است. از دیگر کارهای او که شهرت جهانی دارد، موزه آتشفشان در فرانسه، هاس هاوس Haas Haus در وین، چند بانک در اسپانیا، پرو و لیشتن‌اشتاین و آسمان‌خراش‌هایی در تایوان است.

هولاین در ماه مارس ۱۹۳۴ در وین زاده شد. در آمریکا درس خواند و در سال ۱۹۶۴ اولین دفتر معماری خود را گشود که شروع موفقیت‌های پی در پی او در زمینه معماری در سطح جهان بود. او طراح اشیاء، نمایشگاه و تئاتر نیز بود.0,,17589941_404,00

از هانس هولاین طراحی‌ها و مدل‌های خارق‌العاده‌ای به جا مانده است، از جمله اتاق‌های قابل تحرک به عنوان دفتر کار یا اتاق‌هایی با دیوارهای بادکنکی. او همه عمر شیفته موضوع ارتباطات بود. دفاتر ترانسپارنس بادکنکی نیز با همین نگاه طراحی شده‌اند.

در طراحی‌های او جای هیچ چیز خالی نیست؛ مبلمان، دستگیره در، پیانو و بسیاری دیگر.

از اروپا تا چین و از ژاپن تا آمریکا و عربستان سعودی، از هولاین طرح‌های بیشماری باقی مانده، موزه، سالن کنسرت و یا مراکز هنری. در تهران نیز طراحی ویترین‌های موزه آبگینه و سفالینه کار هولاین است.

هانس هولاین استاد نامدار معماری جهان درگذشت

هانس هولاین استاد نامدار معماری جهان درگذشت