تاریخ نشر: سنبله ۳۱, ۱۳۹۵
افغانستان / خبرها / ویژه ها | نویسنده/ تهیه کننده: خبرگزاری افق

امیدواری‎های برای امضای توافق با حزب اسلامی حکمت‎یار

مقام‏ها در شورای عالی صلح افغانستان می‌گویند که احتمال دارد موافقت نامه صلح میان حکومت افغانستان و حزب اسلامی حکمتیار فردا(پنج شنبه) امضا شود.

آنان گفته اند که این کار در صورتی امکان دارد که کدام واقعه جدی دیگری اتفاق نیفتد.

عبدالولی نعیمی رئیس دفتر سیداحمد گیلانی رئیس شورای عالی صلح افغانستان به صدای امریکا گفته است که تا پنج شنبه مشخص می شود که موافقت نامه صلح در کجا و چه ساعتی میان حکومت افغانستان و حزب اسلامی گلبدین حکمتیار امضا می‌شود؟

او گفت:« اگر واقعه‌ای جدیِ رخ ندهد که زمان امضای این موافقتنامه را متأثر سازد، به امضا می‌رسد».

2b8ac312-f191-4ab1-9434-9e9ce0a5bcd9_w987_r1_s

دراسنادی که منتشر شده آمده است که انجنیر محمدامین کریم رئیس هیأت حزب اسلامی، مولوی عطاالرحمان سلیم رئیس هیأت شورای عالی صلح و محمدحنیف اتمر به نمایندگی از شورای امنیت ملی افغانستان قرار است این موافقت نامه را امضا کنند.

همچنان اسامی سید احمدگیلانی، گلبدین حکمتیار و محمداشرف غنی گنجانده شده است که بعداً میان این افراد بلندپایه موافقتنامه به صورت نهایی امضا و لازم الاجرا می شود.

شورای عالی صلح همچنان در پیامی به مناسبت روز جهانی صلح گفته است که تفاهمنامۀ صلح حکومت افغانستان و حزب اسلامی، پس از امضای محمداشرف غنی رئیس جمهور و گلبدین حکمتیار نافذ خواهد شد.

صدای امریکا که مدعی شده نسخه نهایی میان شورای عالی صلح و حزب اسلامی حکمتیار را به دست آورده از تغییرات جزیی در متن توافق شده قبلی خبر داده است.

متن موافقتنامۀ نهایی صلح میان حکومت افغانستان و حزب اسلامی گلبدین حکمتیار، دارای سه فصل و ۲۵ ماده است. در فصل اول آن، اصول اساسی، در فصل دوم تعهدات جانبین و در فصل سوم موارد متفرقه جا داده شده است.

در ماده ششم به جای رهبر حزب اسلامی، امیر گنجانده شده، ماده چهارم در مورد خروج نیروهای خارجی از افغانستان در نسخۀ قبلی دو طرف حمایت کرده بودند، اما در نسخۀ نهایی، گفته شده است “…. دو طرف دیدگاه‌های خاص خود را دارند، ….حزب اسلامی خواهان تقسیم اوقات معقول برای خروج قوای خارجی از کشور می‌باشد”.

در مادۀ دهم، در نسخۀ اولی در رابطه به دو یا سه محلی که گلبدین حکمتیار برای اقامت‌اش در افغانستان بر می‌گزیند، گفته شده بود که دولت افغانستان “تدابیر لازم امنیتی و هزینه معین و معقول را برای وی فراهم می‌سازد”. اما در نسخۀ کنونی این موارد به دوش دولت گذاشته شده است.

هر چند در نسخه نهایی موافقتنامه محل بودوباش گلبدین حکمتیارمشخص نشده است؛ اما به گفتۀ منابع آگاه، قرار است که حکمتیار در شهر جلال‌آباد ولایت ننگرهار اقامت بگزیند.

در ماده یازدهم، رهایی زندانیان حزب اسلامی از “سه ماه” به “دو ماه” تغییر کرده است که پس از امضای موافقتنامه باید بر اساس لستی که دو طرف توافق کرده اند، آن زندانیان آزاد شوند.

در ماده پانزدهم، قبلاً از ترفیع مأمورین و افسران حزب اسلامی که قبلاً در دولت کار کرده اند، چیزی گفته نشده بود، اما در نسخۀ نهایی دولت متعهد شده است که آن شمار افسران و مأمورین را ترفیع بدهد.

این در حالی است که امروز بیست‌ویکم سپتمبر مصادف با روز جهانی صلح می‌باشد. از این روز برخی کشورها و مؤسسات بین‌المللی طی در مراسم خاصی تجلیل می‌کند.

امیدواری‎های برای امضای توافق با حزب اسلامی حکمت‎یار

امیدواری‎های برای امضای توافق با حزب اسلامی حکمت‎یار