تاریخ نشر: سنبله ۳۱, ۱۳۹۵
افغانستان / خبرها / ویژه ها | نویسنده/ تهیه کننده: خبرگزاری افق

جنبش روشنایی از مذاکره با حکومت به میانجی‌گری سازمان ملل استقبال می‌کند

اعضای شورای عالی مردمی جنبش روشنایی امروز با برگزاری کنفرانس خبری از برگزاری تظاهرات گسترده برضد تبعیض در حکومت در مقابل نمایندگی‌های سازمان ملل که قرار است در ششم میزان برگزار شود خبرداد و در ضمن در بیانیه‌ی خود اعلام کرده که از مذاکره با حکومت به میانجی‌گری سازمان ملل استقبال می‌کند.

14441067_299788700383081_1201656019383988110_n

در اعلامیه‌ای که از سوی شورای عالی مردمی جنبش روشنایی به نشر رسیده گفته شده است، جنبش روشنایی پس از چهلم قربانیان تظاهرات دوم اسد، فاز جدید مبازرات خود را در برابر تبعیض و فساد در حکومت آغاز کرده و در پیوند به آن تظاهرات گسترده و نامحدود را در ششم میزان در مقابل نمایندگی‌های  سازمان ملل برگزار می‌کند که تا شهروندان کشورهای کمک کننده آگاه شوند که چگونه کمک‌های نظامی و مالی کشورهای شان به حکومتی می‌رسد که علیه شهروندانش اعمال تبعیض می‌کند و تظاهرات مدنی را به خاک و خون می‌کشاند و به شکاف‌های قومی دامن می‌زند.

در این اعلامیه، از هوادارانش جنبش روشنایی در سراسر کشور و جهان خواسته شده است که در تظاهرات شرکت کنند.

همچنان به طور مشخص گفته شده، مسوولیت تامین امنیت تظاهرات به عهده نهادهای امنیتی بوده و وزیر داخله، مشاور امنیت ملی و رییس امنیت ملی باید در تامین امنیت این تظاهرات مسوولانه عمل کند.

جنبش روشنایی در این اعلامیه، از نمایندگی سازمان ملل در کابل و نیروهای خارجی نیز خواسته است به حکومت فشار وارد کنند که در تامین امنیت تظاهرات کوتاهی نکند.

در اعلامیه گفته شده است که جنبش روشنایی از تحقیق سازمان ملل در مورد حمله بر تظاهرات دوم اسد استقبال می‌کند و امیدوار است که نتایج این تحقیق حکومت را وادار کند که در مورد رسیدگی به این حادثه، اقدام کند.

در اعلامیه گفته شده جنبش روشنایی پیش از این نیز از مذاکره با حکومت به طور اصولی آماده بوده و این‌بار هم اعلام می‌دارد که از مذاکره با حکومت با میانجی‌گری سازمان ملل استقبال می‌کند.

جنبش روشنایی خواستار لغو فیصله حکومت در مورد انتقال برق 500 کیلوولت ترکمستان می‌باشد و  می‌خواهد که این خط برق، مطابق ماسترپلان برق کشور و ارزیابی های تخنیکی از بامیان بگذارد.

جنبش روشنایی تاکنون دوبار تظاهرات گسترده را در 27 ثور و دوم اسد در داخل کشور و سراسر جهان برگزار کرده 90 عضو خود را در حمله انتحاری دوم اسد که میان تظاهر کنندگان انجام شد از دست داد و بیشتر از 300 عضو دیگرش در این حادثه المناک زخمی شدند.

جنبش روشنایی از مذاکره با حکومت به میانجی‌گری سازمان ملل استقبال می‌کند

جنبش روشنایی از مذاکره با حکومت به میانجی‌گری سازمان ملل استقبال می‌کند