تاریخ نشر: سنبله ۳۰, ۱۳۹۵
افغانستان / خبرها / ویژه ها | نویسنده/ تهیه کننده: خبرگزاری افق

وزارت مهاجرین: ایران روزانه بیش از هزار افغان را اخراج می کند

 

مقام ها در وزارت مهاجرین و عودت کنندگان به افغانستان می گویند که ایران روزانه بیش از یک هزار نفر را از این کشور اخراج می کند که بیشترشان افغان های فاقد مدرک هستند.

سیدحسین عالمی بلخی وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان می گوید که روند بازگشت مهاجران نیز به افغانستان افزایش یافته است.

به گفته او، علی رغم وجود نا امنی ها در افغانستان، به دلیل فشارهای موجود از سوی کشورهای میزبان روزانه هزاران افغان به کشور باز می گردند.

%d8%b3%db%8c%d8%af%d8%ad%d8%b3%db%8c%d9%86-%d8%b9%d8%a7%d9%84%d9%85%db%8c-%d8%a8%d9%84%d8%ae%db%8c-%d9%88-%d8%b9%d8%a8%d8%af%d8%a7%d9%84%d8%b1%d8%b6%d8%a7-%d8%b1%d8%ad%d9%85%d8%a7%d9%86%db%8c-%d9%81

وزیر مهاجرین روز دوشنبه در هنگام امضای ایجاد شهرک مهاجران با اداره مستقل انکشاف زون مرکز در ارگ ریاست جمهوری گفت که روند بازگشت مهاجران در ۱۴ سال پسین بی سابقه است.

به گفتۀ وزیر امور مهاجرین، حکومت تلاش دارد تا با ایجاد شهرک‌های مهاجرین و تهیه نمرات رهایشی، زمینه عودت آبرومندانۀ مهاجرین افغان را فراهم کند.

بر اساس تفاهمنامۀ وزارت امور مهاجرین و اداره مستقل انکشاف مرکز، این اداره ۱۳ هزار نمره رهایشی را برای عودت کنندگان در شهرک باریک‌ آب، مربوط ولایت پروان آماده می‌کند.

انجینر الهام عمر، رییس اداره مستقل انکشاف زون مرکز، که طرف قرارداد وزارت مهاجرین است، ادعا کرد که در گذشته شهرک‌های ساخته شده برای برگشت کنندگان معیاری نبوده است.

به گفته او، موضوع اساسی این است که پلان‌گذاری‌های شهری که برای این شهرک‌ها شده بود، از لحاظ تخنیکی بر اساس روش‌های قدیمی بوده و اما شهرک باریک آب با تمام معیارهای اصلی کنونی و سهولت های شهری ساخته می شود.

شهرک باریک‌آب، از طرف وزارت شهرسازی نقشه شده است و قبل از رسیدن فصل سرد زمستان کار عملی برای سرک و سیستم آبرسانی به پایه تکمیل می‌رسد .

به اساس اظهارات آقای بلخی، اکنون ۷،۲ میلیون افغان در بیرون کشور به عنوان مهاجر زندگی می‌کنند که از این جمله ۱،۶ میلیون نفر به صورت رسمی و یک ملیون هم غیررسمی در پاکستان و ۸۴۰ هزار مهاجر رسمی و ۴۵۰ هزار نفر هم حامل پاسپورت و مدارک اقامت و حدود یک میلیون نفر هم فاقد اسناد و مدارک در ایران به سر می‌برند.

از سوی دیگر بر اساس ارقام سازمان بین‌المللی مهاجرت، از اول جنوری تا دهم ماه سپتامبر سال جاری ۱۴۳ هزار و ۴۰۰ افغان‌ فاقد مدرک به کشورشان عودت کرده اند. این نهاد برای عودت‌کنندگان فاقد مدرک کمک مالی می‌کند.

به همین ترتیب کمیشنری عالی سازمان ملل در امور پناهندگان گفته است از اول ماه جنوری تا ۱۵ سپتامبر سال روان ۱۱۴ هزار و ۴۲۰ مهاجر افغان به کشورشان بر گشته اند.

وزارت مهاجرین: ایران روزانه بیش از هزار افغان را اخراج می کند

وزارت مهاجرین: ایران روزانه بیش از هزار افغان را اخراج می کند