تاریخ نشر: سنبله ۲۸, ۱۳۹۵

از افغانستان فلم «رفتن» به جایزه اسکار معرفی شد

فلم «رفتن»  از میان چهار فلم افغانستان برای اشتراک در جوایز سالانه اسکار معرفی شد.

oskar

فلم‌های گرگ« وبره» به کارگردانی شهر بانوسادات، «قصه‌های شب افغانستان» به کارگردانی رویا سادات و فلم «پرنده پرنده نبود» به کارگردانی میرویس آرش و فلم «رفتن» به کارگردانی نوید محمودی و جمشید محمودی برای اشتراک در شنواره اسکار معرفی شده بودند. اما فلم رفتن از نظر محتوا، کارگردانی، تکنیک وساختار نسبت به فلم‌های دیگر بیشترین امتیاز را از آن خود کرد در اسکار معرفی شد.

کاگردان این فلم نوید محمودی وجمشید محمودی دو برادر و فلم ساز افغانی در ایران می‌باشند که پیش از این، فلم «یک متر مکعب عشق» را نیز ساخته بودند.

در همین حال ابراهیم عارفی، رییس اداره« افغان فلم» گفته است که ساخت فلم توسط کارگردانان افغان در خارج کشور و معرفی فلم‌ها در جشنواره‌های مختلف درجریان سال‌های اخیر افزایش یافته است و راه را برای فلم سازان افغان باز کرده است.

در مراسم اسکار که به صورت جشنواره برگزار نمی‌شود  بیش از ۵۰۰۰  داور فلم‌های معرفی شده را بررسی می‌کنند وتندیسی به نام اسکار را به برگزیدگان آن اعطا می‌کنند.

جوایز اسکار از مهم ‌ترین و پربیننده‌ترین مراسم اعطای جایزه فیلم در جهان بوده و طی هشت دهه که برگزار شده همواره مورد توجه علاقه‌مندان سینما قرار گرفته است.

اولین مراسم اعطای جوایز اسکار در ‌۱۶ می ‌۱۹۲۹ در هتل روزولت هالیوود برگزار شد تا برترین‌های سال‌های ‌۱۹۲۷ و ‌۱۹۲۸را  برای فعالیت‌ چشم‌گیر شان تقدیر کنند.

اکادمی اسکار‌۵‌۸۳۰  عضو دارد و هرساله آنها بخش‌های مختلف این جایزه معتبر را انتخاب می‌کنند.

جایزه اسکار مجسمه طلایی نام اکادمی اسکار  بوده که بر روی یک پایه فلزی سیاه رنگ قرار دارد که ‌۳۴ سانتی ‌متر بلندی و ‌۳/۸۵ کیلوگرم وزن دارد تا پیش از برگزاری دوره هشتادم آن، مجموعا ‌۲‌۶۸۷ جایزه‌ اسکار اعطا شده و بیش از ‌۲۹۰ بازیگر موفق به دریافت آن شده‌اند که ‌۱۴۱ تن از آنها زنده هستند.

از افغانستان فلم «رفتن» به جایزه اسکار معرفی شد

از افغانستان فلم «رفتن» به جایزه اسکار معرفی شد