تاریخ نشر: سنبله ۱۸, ۱۳۹۵
افغانستان / خبرها / ویژه ها | نویسنده/ تهیه کننده: خبرگزاری افق

احمد ضیا مسعود: بعضی سیاستمداران می‌خواهند مشروعیت خود را از پایگاه قومی بگیرند

از پانزدهمین سالروز ترور احمد شاه مسعود با برگزاری مراسم رسمی با اشتراک مقام‌های بلند پایه‌ی حکومتی و رهبران جهادی در کابل تجلیل شد و احمد ضیا مسعود برادر احمد شاه مسعود گفت « هنوز بعضی از نهادهای حکومت شکل، رنگ و بوی قومی دارد و هنوز بعضی از سیاستمداران ما می‌خواهند مشروعیت خود از پایگاه‌های قومی بگیرند».

احمد ضیا مسعود برادر احمدشاه مسعود

احمد ضیا مسعود برادر احمدشاه مسعود

در این مراسم، محمد سرور دانش رییس کمیسیون برگزاری تجلیل از هفته شهید و معاون دوم ریاست جمهوری، عبدالله ریاست اجراییه حکومت، احمد ضیا مسعود برادر احمد شاه مسعود و نماینده ریاست جمهوری در امور حکومت‌داری خوب، صلاح الدین ربانی وزیر خارجه،احمد ولی مسعود رییس بنیاد احمد شاه مسعود و محمدهادی ارغندیوال از چهرهای جهادی سخنرانی کردند و پیام‌های نیز از عبدالرب رسول سیاف از رهبران مشهور جهادی و جنرال دوستم معاون اول ریاست جمهوری خوانده شد.

سخنرانان این مراسم ضمن تاکید بر ارج‌گذاری از مقام شهدا و آرمان آنها را وحدت، دفاع از تمامیت ارضی کشور و داشتن حاکمیت قوی ملی یاد کردند و تاکید بر حفظ وحدت، همبستگی و دفاع از نیروهای امنیتی نمودند.

محمد سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری گفت: « طبیعی است که هریک از شهدا مربوط به یک بخش از مردم افغانستان است و اما آرمان‌های آنها بخشی از تاریخ این سرزمین است و باید از حرکت‌ها و اظهاراتی که شهدا و آرمان‌های آنها را سمتی نشان بدهد خود داری کنیم».

آقای دانش افزود؛ «آرمان شهدا دفاع از استقلال، برادری و برابری اقوام کشور بوده و نگذاریم کسانی از نام قوم و عنوان‌های مختلف ما را متفرق بسازند».

عبدالله رییس اجراییه حکومت گفت: « مخالفت با مجاهدین و شهدا تاکنون سبب تضیف افغانستان شده و سالم ماندن آرمان آنها ایجاب می‌کند که ما مصلحت‌هایی را در نظر بگیریم و از تندروی پرهیز کنیم».

همچنان در پیام جنرال دوستم معاون دوم ریاست جمهوری که توسط مولوی خبیر خوانده شد نیز تاکید بر حفظ آرمان مجاهدین و وحدت میان مردم افغانستان شد.

همچنان محمدهادی ارغندیوال ضمن یاد آوری فداکاری مجاهدین گفت:« دیگر نگدازیم از عنوان‌های مختلف دیگران [بیگانگان] از ما استفاه کنند و ما نظام ضعیفی داشته باشیم و خطاب به طالبان گفت امروز جنگ را ختم کنند و وسیله‌ی استحمار و استعمال بیگانگان نشوند.

آقای ارغندیوال افزود حکومت نیز از هر راه ممکن برای آوردن صلح تلاش کند و در پی اجماع و دفاع از منافع ملی باشد.

تصویر از مراسم تجلیل از پانزدهمین سالروز ترور احمد شاه مسعود

تصویر مراسم تجلیل از پانزدهمین سالروز ترور احمد شاه مسعود که امروز برگزار شد.

آرمان شهدا، حکومت دموکراسی و نفی انحصار قدرت           

سخنران تاکید کردند که آرمان شهدا تشکیل حکومت فراگیر بود و با تمرکز قدرت مخالف است.

احمد ضیا مسعود نماینده رییس جمهور در امور حکومتداری خوب اظهار داشت آرمان برادرش احمدشاه مسعود، تشکیل حکومت مبتنی بر دموکراسی بود و امنیت ملی جزء منافع ملی ماست و باید از نیروهای امنیتی حمایت کنیم و جنبش مقاومت ملی را علیه گروه طالبان و داعش به وجود آوریم.

احمد ضیا مسعود از گرایش قومی در حکومت‌داری انتقاد کرد و گفت: « متاسفانه تا بحال دیده می‌شود بعد از این همه تجربه و نابسامانی‌ها که دیده ایم، می‌بینیم بعضی از نهادهای حکومت رنگ و بوی قومی دارد و هنوز بعضی از سیاستمداران ما می‌خواهند مشروعیت خود را از پایگاه‌های قومی بگیرند».

صلاح الدین ربانی وزیر خارجه کشور نیز گفت « نظام کنونی محصول قربانی‌های سه و نیم‌ دهه‌ای مردم افغانستان بوده و هدف قربانی‌ها تحقق نظام مردم سالار و تامین عدالت است».

او ضمنی اشاره کرد، کسانی در در حکومت خلاف این آرمان شهدا، می‌خواهد استبداد را در حکومت زنده کند و تاکید کرد باید زمامداران حکومتی به آرمان‌های شهدا متعهد باشند و اگر حکومت به مسولیت‌های خود عمل نکند نسل جدید کشور و تاریخ به‌گونه‌ای دیگر قضاوت خواهد کرد.

احمد ولی مسعود برادر دیگر احمد شاه مسعود و رییس بنیاد احمد شاه مسعود اما انتقاد کرد که اراده‌یی در پانزده سال گذشته در حکومت وجود داشته است که مجاهدین را جنگ‌سالار معرفی کند و دوره مقاومت را بد نشان بدهد و از حکومت وحدت ملی نیز انتقاد کرد که برای برگزاری سالروز مسعود و هفته‌ی شهید کوتاهی کرده است.

احمد شاه مسعود، فرمانده مشهور جهادی و قهرمان ملی

احمد شاه مسعود

مراسم پانزدهمین سالروز احمدشاه مسعود، امروز با تدابیر شدید امنیتی با نمایش کارنوال‌های خیابانی و همایش‌های دیگر با تدابیر شدید امنیتی در کابل گذار شد.

احمد شاه مسعود یکی از فرماندهان مشهور جهادی بود که پانزده سال پیش در یک حادثه‌ای تروریستی در منطقه‌ای خواجه بهاالدین ولایت تخار در هژدهم سنبله سال 1380 توسط دو تروریست عربی وابسته به القاعده که خود را خبر نگار معرفی کرده بودند هدف حمله‌ای انتحاری قرارگرفت و جان باخت.

در قانون اساسی افغانستان از او به عنوان «قهرمان ملی» نام برده شده و همه ساله از سالروز مرگ او با برگزاری همایش‌های گسترده تجلیل می‌شود.

 

احمد ضیا مسعود: بعضی سیاستمداران می‌خواهند مشروعیت خود را از پایگاه قومی بگیرند

احمد ضیا مسعود: بعضی سیاستمداران می‌خواهند مشروعیت خود را از پایگاه قومی بگیرند