تاریخ نشر: سنبله ۱۳, ۱۳۹۵
افغانستان / خبرها | نویسنده/ تهیه کننده: خبرگزاری افق

مجلس ایران دادن تابعیت به فرزندان مادر ایرانی و پدر غیر ایرانی را تایید کرد

مجلس شورای اسلامی یا پارلمان ایران طرح اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی که با مردان غیرایرانی ازدواج کرده باشند را تصویب کرد.

تصویر: از آرشیف

تصویر: از آرشیف

به نقل از رادیو زمانه، این طرح به تاریخ ده سنبله سال جاری به مجلس شورای اسلامی ارایه شده و باگرفتن 120 رای موافق، 36 رای مخالف و 8 رای ممتنع از 221 نماینده حاضر در آن مجلس، مورد تایید قرار گرفته است.

این طرح شامل فرزندان مادران ایرانی می‌شود که با مردان غیر ایرانی ازدواج شرعی کرده اند و مسلمان باشند و پیش از اول حمل 1396 متولد شده باشند.

مهم‌ترین شرط این است که از دواج پدر و مادر این فرزندان مطابق قوانین ایران ثبت شده باشد و تا سن 18 سالگی در ایران زندگی کرده باشند و یا 15 سال در ایران ساکن بوده باشند.

رضا شاه خراسانی نماینده‌یی که این طرح را به مجلس ارایه کرده گفته است: بربنیاد آماری که گرفته شده جمعیت فرزندان زنان ایرانی با مردان غیر ایرانی به 800  هزار تا یک میلیون نفر می‌رسد.

قرار است این طرح توسط شورای نخبگان ایران نیز بررسی شود.

این طرح درحالی از سوی مجلس ایران تصویب شده که بیشترین ازدواج زنان ایرانی با مردان مهاجر افغانستانی صورت گرفته و فرزندان آنها از خدمات، شهروندی در زمینه‌ی آموزش و تحصیل مشکل دارند.

تایید شدن این طرح از سوی شورای نگهبان، بسیاری از مشکلات مهاجران افغانستانی را در ایران حل می‌کند.

همچنان در ضمن این طرح برای کسانی که به نظام جمهوری اسلامی خدمت کرده باشند و افغان‌های که در لشکر «فاطمیون» در سوریه کشته شده باشند، برای اعضای خانواده‌ آنها نیز حق تابعیت در نظر گرفته شده است.

مجلس ایران دادن تابعیت به فرزندان مادر ایرانی و پدر غیر ایرانی را تایید کرد

مجلس ایران دادن تابعیت به فرزندان مادر ایرانی و پدر غیر ایرانی را تایید کرد