تاریخ نشر: سنبله ۲, ۱۳۹۵
افغانستان / خبرها / ویژه ها | نویسنده/ تهیه کننده: خبرگزاری افق

احدی: تشکیل حکومت مشارکتی و برگزاری انتخابات بهترین راه حل است

انور الحق احدی  رییس جبهه ملی نوین افغانستان می‌گوید ریاست اجراییه بعد از یازدهم سنبله مشروعیت ندارد و بهترین راه حل مشکلات کشور تشکیل حکومت مشارکتی و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری  است.

c7471478-7bcd-4b7e-bd99-94536b5b4a60_mw1024_mh1024_s-400x300

آقای احدی این سخنان را امروز در یک کنفرانس خبری بیان داشته و گفته است حکومت وحدت ملی بر بنیاد توافقنامه‌ی تشکیل این حکومت تا دو سال مشروعیت داشته و ریاست اجراییه پس از یازدهم سنبله مشروعیت ندارد.

حکومت وحدت ملی پس از جنجال‌های چندماهه در مورد تقلب انتخاباتی با میانجی‌گری جان کری وزیر خارجه امریکا تشکیل شد و توافقنامه این حکومت در یازدهم سنبله سال 1393 توسط اشرف غنی و عبدالله به امضا رسید.

او همچنان گفته است که کوچک شدن حوزه انتخاباتی که در طرح قانون انتخابات گنجانیده شده مشکلات را حل نمی‌کند.

آقای احدی ابراز داشته که فرمان تقنینی در مورد انتخابات بدون توافق بر اصلاح نظام انتخاباتی غیرمسوولانه است.

او به حکومت پیشنهاد کرده که بهترین راه حل برون رفت از مشکلات موجود این است که حکومت مشارکتی تشکیل شده و انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود.

انور الحق احدی در انتخابات ریاست جمهوری سال 93 یکی از نامزدان پُست ریاست جمهوری بود و در دور دوم انتخابات از اشرف غنی اعلام حمایت کرد.

اما پس از تشکیل حکومت وحدت ملی از آقای غنی ناراض شد و ایتلاف سیاسی را تحت نام جبهه ملی نوین افغانستان که متشکل از  چهره‌های جهادی و افرادی که در حکومت کرزی پست های بلند داشتند، تشکیل نمود.

پیش از این نیز «جبهه ملی نوین افغانستان» به رهبری آقای احدی خواستار لغو حکومت وحدت ملی و برگزاری انتخابات ریاست جمهوری شده بود.

احدی: تشکیل حکومت مشارکتی و برگزاری انتخابات بهترین راه حل است

احدی: تشکیل حکومت مشارکتی و برگزاری انتخابات بهترین راه حل است