تاریخ نشر: اسد ۱۱, ۱۳۹۵

داعش، فاطمیون، دهمزنگ

رویداد مرگبار حمله انتحاری در میدان دهمزنگ کابل، از جمله وقایعی در افغانستان بود که پس از چند روز، ابعاد تازه تری به خود می گیرد و علاوه بر به میان آمدن تلاش برای گذار از رهبری سنتی هزاره ها به رهبری مدرن و جوان، پای لشکر فاطمیون که برای بشار اسد در سوریه می جنگد را نیز به میان کشیده است.

13707570_1227151077303857_6626423082372933678_n

رویداد مرگبار در دهمزنگ شاید، آغاز اقدامات عملی داعش برای جلوگیری از حضور جنگجویان افغانستانی عمدتا شیعه در سوریه باشد که منجربه کشته شدن بیش از 80 غیر نظامی شد

در رقابت ایران و عربستان و کشورهای غربی در سوریه، مهاجران افغان مقیم ایران و صدها جوانی که در خیابان های کابل از بیکاری رنج می برند، نیز نقش برجسته ای را ایفا می کنند و با تشکیل لشکر فاطمیون که از سوی سپاه قدس ایران در سوریه ایجاد شده، هزاران مهاجر و جوان افغانستانی راهی این کشور شده اند و با شعار «دفاع از حرم» عملا در یک رقابت منطقه ای سهم گرفته اند.

لشکر فاطمیون را مهاجرینی تشکیل می‌دهد که سالها رنج بی هویتی کشیده اند و بارها ازسوی نیروی انتطامی ایران به جرم افغانی بودن تحقیر شدند و در یک بازی نفس گیر احساسی- عقیدتی، گوشت دم توپ منافع تهران در دشت ها و تپه های سوریه می شوند.

این لشکر که از سوی قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران تجهیز و تمویل می شود، در این اواخر از سوی  حزب الله لبنان، بازوی راست ایران در خاورمیانه، پیش‌رفته ترین تاکتیک‌های جنگی را فراگرفته اند و در مقابل مخالفین اسد و گروه داعش وارد سنگر های مرموز سوریه شده اند.

حضور این لشکر در خطوط مقدم جنگ با داعش و دیگر نیروهای مخالف بشار اسد، یکبار این گروه ها را مجبور کرد که در نامه ای رسمی، از دولت افغانستان بخواهند تا جلو حضور افغان ها در سوریه را بگیرند اما این گروه ها خود نیز واقف بودند که این نیرو و توان، فعلا در وجود کابل نیست.

رویداد مرگبار در دهمزنگ شاید، آغاز اقدامات عملی داعش برای جلوگیری از حضور جنگجویان افغانستانی عمدتا شیعه در سوریه باشد که منجربه کشته شدن بیش از 80 غیر نظامی شد. این اقدام نشان داد که این گروه در افغانستان به دنبال اهداف ایدیولوژیکی خود است و تصفیه حساب‌هایی که در سوریه با افغان‌های همسو با ایران نافرجام باقی مانده است را این‌جا در پایتخت با کشتار غیرنظامی ترین ساکنان جهان (کابل ) را حساب می کند.

اگر داعش اهداف نظامی اش در افغانستان، جنگ علیه نظامیان خارجی و دولت افغانستان است، پس حمله بر شهروندان عادی و وبی‌گناه این سرزمین خصوصا شیعیان، تنها این نکته را برجسته می‌کندکه داعش خشن ترین گروهی است که از اسلام لکه‌ی ننگی نا تمام برجا خواهد گذاشت که حتی در قرن‌های آینده هم از ذهن انسان خاورمیانه پاک نه‌خواهد شد.

داعش رسما اعلام کرده است که‌ ازاین به‌ بعد شیعیان افغانستان را هدف حملات بیشترش قرار می‌دهد و تا هزاره‌ها از زیر چتر حمایت ایران بیرون نیایند این حملات ادامه دارد.

شیعیان، بیشرین رقم مهاجرین در ایران را تشکلیل می‌دهند که اغلب این خانواده‌ها در وضعیت دشوار اقتصادی نیز به‌سر می‌برند. طبق گزارش‌های بی بی سی، دولت ایران به اجبار افغان‌های مقیم این کشور را در مقابل پول و پاسپورت ایرانی برای کشتن شدن به سوریه می‌فرستد.

خبرگزاری افق نیز به اسنادی دست یافته که نشان می‎‌دهد ایران از افغان‌های مهاجر به‌عنوان سپر دفاعی با اعزام این نیروها به خط مقدم جبهه علیه مخالفین بشار اسد، استفاده می‌کند.

اکنون آن‌چه انکار ناپذیر است این است؛ کشتار خونینی که در دهمزنگ به وقوع پیوست ابعاد پیش‌بینی نشده‌ ای نیز دارد که علاوه بر تهدید داعش، نشان می دهد بخشی از باشندگان افغانستان که عمدتا شیعه هستند تاوان عمل غیر انسانی‌ِ استفاده ابزاری ایران از مهاجرین را می پردازند.

ایران باید بپذیرد که با فرستادن افغان‌ها به سوریه، آتش جنگ و کشتار غیر نظامیان شیعی توسط داعش در افغانستان‌را شعله ورتر کرده است و تاوان خون 87 جوان تحصیل کرده افغان که در حمله اخیر داعش در کابل کشته شده اند را باید تهران بپردازد.

67728_orig

ایران باید بپذیرد که با فرستادن افغان‌ها به سوریه آتش جنگ وکشتار غیر نظامیان شیعی توسط داعش در افغانستان‌را شعله ورتر کرده است و تاوان خون 87 جوان تحصیل کرده افغان که در حمله اخیر داعش در کابل کشته شده اند را باید گردن بگیرد.

تبعات جنگ افغان‌ها در سوریه به رهبری ایران آن‌چه انتظارمی‌رفت درگام نخُست یک حادثه تلخ را برای افغان‌ها در افغانستان رقم زد. اکنون این احتمال هم دور ازذهن نه‌خواهد بود که افغانستان میدان نبردی باشد برای زور آزمایی ایران و عربستان و داعش که مسلما تبعات منفی این جنگ بیشتر دامن شیعیان افغانستان را خواهد گرفت.

چیزی که اکنون روشن شده است این است که اهداف گروه رادیکالی مثل داعش در افغانستان شعله ورساختن درگیری های فرقه ای و مذهبی است که پُشت این جنگ‌ها بدون شک از یک سمت پای عربستان دخیل است و از سوی دیگر پای سپاه پاسداران ایران.

مقاومت لشکر فاطمیون در سوریه در برابر داعش اکنون این گروه را رو در روی مذهب و قوم خاصی در افغانستان قرار داده است که بدون شک عامل این رویاروی جمهوری اسلامی به شمار می رود.

ایران اهدافی که در سوریه و عراق دنیال می‌کند را «حمایت از شیعیان و گسترش پایگاه‌های مذهبی و حتی سیاسی خود در برابر امریکا و عربستان» ترسیم کرده است که بدون شک این اتفاق در افغانستان تا کنون بیشتر از مجرای برنامه‌های فرهنگی و حتی تُجاری و فعالیت موسسات خیریه دنبال شده است.

هدف قرار دادن شیعیان در افغانستان  توسط داعش بدون شک منافع ایران در منطقه را به چالش می‌کشد. ایران اکنون در افغانستان با چندین کشور در حال زور آزمایی است. هدف قرار دادن قشر خاصی از شهروندان افغانستان بدون شک در آینده‌ ای نه‌چندان دور، پای مدافعان نظامی ایران را نیز در این کشور  باز خواهد کرد و باز هم سپاه پاسداران، از محرومیت یک عده از افغان‌هایی که وارد بازی های سیاسی و منطقه‌ای نه‌شده اند را بنام دفاع از ارزش‌های دینی در قالب لشکر فاطمیون دیگری، به نبردهای نظامی می کشاند. آن وقت کابل نیز مثل شهر کاظمین عراق درگیر جنگ شیعه و سنی خواهد بود که تبعات این جنگ برای همه سنگین خواهد بود.

داعش، فاطمیون، دهمزنگ

داعش، فاطمیون، دهمزنگ