تاریخ نشر: اسد ۷, ۱۳۹۵
افغانستان / خبرها | نویسنده/ تهیه کننده: خبرگزاری افق

دو عضو کمیسیون حقیقت یاب حادثه دهمزنگ از فعالیت در آن منصرف شدند

شاه‌گل رضایی و عباس نویان دو عضو کمیسیون حقیقت یاب حادثه حمله‌ی انتحاری بر تظاهرات جنبش روشنایی در 2 اسد، به دلایلی از فعالیت در این کمیسیون انصرف دادند.

sha1-490x250شاه گل رضایی عضو پارلمان دیروز اعلام کرد: به دلایلی که کمیسیون‌های تشکیل شده در مورد حوادث مشابه نتیجه نداده است  و خانواده شهدا در کمیسیون حقیقت یاب عضویت ندارند و بیشتر  اعضای آن حکومتی می‌باشد  از شرکت در آن خود داری می‌کنم.

پس از اعلام انصراف این عضو پارلمان، عباس نویان نماینده پیشین مجلس نمایندگان نیز گفته است به دلیل این که دانش تخنیکی لازم را در زمینه‌ی تحقیق حادثه ندارد و اینکه پیش از این عضویت‌اش در این کمیسیون برایش ابلاغ نشده است از عضویت در کمیسیون حقیقت یاب منصرف شده است.

دیروز جنبش روشنایی با برگزاری کنفرانس خبری اعلام کرد کمیسیون حقیقت یاب را به دلیل این‌که بیشترین اعضای آن از درون حکومت است و در گذشته کمیسیون‌های تشکیل شده از جانب دولت ناکام بوده است را نمی‌پذیرد.

باید در مورد این حادثه کمیسیون دیگر متشکل از افراد مسلکی، اعضای خانواده شهدا و با مدیریت نهادهای بی‌طرف بین المللی تحقیق کند.

کمیسیون حقیقت یاب حادثه حمله‌ی انتحاری در دهمزنگ به فرمان رییس جمهور تشکیل شده و ریاست آن را فرید حمیدی رییس لوی سارنوالی کشور به عهده دارد.

آقای حمیدی در شروع کار این کمیسیون گفته بود که حادثه دهمزنگ از سوی این کمیسیون بیطرفانه و جدی بررسی شده و نتایج آن به اطلاع مردم رسانده می‌شود.

این کمیسیون پس از حادثه حمله انتحاری بر تظاهرات جنبش روشنایی از سوی رییس جمهور تشکیل شد.

در این کمیسیون 13 تن معرفی شده بود که 9 تن آن در حکومت وظیفه دارند و اکنون دو عضو آن انصراف کرده اند.

به روز شنبه 2 اسد، جنبش روشنایی دومین تظاهرات خود را در اعتراض به مسیر خط برق 500 کیلوولت ترکمستان برگزار کرد.

حوالی ساعت دونیم پس از چاشت دو حمله کننده انتحاری بر تظاهرکنندگان حمله کردند و در این حادثه 86 تن جان باختند و نزدیک به 300 تن زخمی شدند.

دو عضو کمیسیون حقیقت یاب حادثه دهمزنگ از فعالیت در آن منصرف شدند

دو عضو کمیسیون حقیقت یاب حادثه دهمزنگ از فعالیت در آن منصرف شدند