تاریخ نشر: حمل ۱۸, ۱۳۹۳
افغانستان / خبرها / ویژه ها | نویسنده/ تهیه کننده: خبرگزاری افق

کمیسیون شکایات انتخاباتی :تخلفات به حدی نیست که مشروعیت انتخابات افغانستان را زیر سوال برود

به گزراش افق امروز دوشنبه ۷ اپریل ۲۰۱۴ مسولین کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایات های انتخاباتی در هتل کانتینیتال کابل در یک نشست خبری  گفت: تخلفات در این دوره انتخابات کمتر است و به حدی نیست که مشروعیت نتایج را زیر سوال ببرد.

عبدالستار سعادتˈ رئیس کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی افغانستان روز دوشنبه در نشست خبری مشترک با نمایندگان نامزدهای این دوره از انتخابات ریاست جمهوری در حضور خبرنگاران داخلی و خارجی گفت: تخلفات در این دوره انتخابات کمتر است و به حدی نیست که مشروعیت نتایج انتخابات را زیر سوال ببرد.

رییس کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی افغانستان در عین حال به برخی تخلفات انتخاباتی اشاره کرد و افزود: برخی نامزدها در دوره سکوت و پایان مدت تبلیغات اقدام به ارسال پیام های متنی برای مردم کرد، که در صورت اثبات قطعی جرم این نامزدها جریمه خواهند شد.

وی افزود: ارسال پیام های متنی در دوره سکوت از سوی عبدالله عبدالله و زلمی رسول محرز شد است اما از سوی قطب الدین هلال هنوز مشخص نشده است.

نادر محسنی سخنگوی  این کمیسیون نیز گفت  بروز برخی تخلفات انتخاباتی را در اقصی نقاط جهان رایج دانست و گفت: مساله مهم این است که به تجربه ثابت شد هر چه میزان مشارکت بیشتر باشد امکان تقلب کمتر خواهد شد.

نادر محسنی سخنگوی رسیدگی به شکایات انتخابات افغانستان افزود: پیش بینی ما این است که تخلفات در این دوره کمتر بوده و به حدی نیست که مشروعیت انتخابات را زیر سوال ببرد.

سعادت ریس این کمیسیون  با تاکید به لزوم مستند بودن شکایت های انتخاباتی گفت: کمیسیون همه شکایت ها را به دقت بررسی می کند و تصمیم نهایی خود را ظرف مدت یک ماه اعلام خواهد کرد.

در این دوره از انتخابات افغانستان که روز شنبه ۱۶ حمل برگزار شد، افغان ها خود مسوولیت برگزاری انتخابات را بر عهده داشتند و نیروهای امنیتی  کشور نیز امنیت انتخابات را تامین کردند.

325 هزار ناظر داخلی و بین المللی در این دوره بر روند برگزاری انتخابات افغانستان نظارت داشتند.

کارشناسان این دوره از انتخابات افغانستان را که زیر سایه تهدید طالبان برگزار شد، موفقیتی بزرگ برای مشارکت سیاسی افغان ها در روند سیاسی کشورشان ارزیابی کردند.

قرار است نتایج اولیه انتخابات روز چهارم ثور ۹۳ و نتایج نهایی پس از رسیدگی به شکایات در ۲۴ ثوراعلام شود.

کمیسیون شکایات انتخاباتی :تخلفات به حدی نیست که مشروعیت انتخابات افغانستان را زیر سوال برود

کمیسیون شکایات انتخاباتی :تخلفات به حدی نیست که مشروعیت انتخابات افغانستان را زیر سوال برود