تاریخ نشر: حمل ۱۶, ۱۳۹۳
افغانستان / خبرها | نویسنده/ تهیه کننده: خبرگزاری افق

آغاز وپایان روند رای دهی درهرات وبادغیس

امروز همزمان با دیگر ولایات کشور پروسه رای دهی انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی در هرات با حضور مسئولین محلی، مقامات امنیتی و مسئولین کمیسیون مستقل انتخابات آغاز شد.

محمد رضا خوشک وکیل منتخب و جوان ولایت هرات نیز به پای صندوق رای رفته  است آقای خوشک  در یک کفتگوی تلفنی به افق گفت مردم افغانستان امروز به همه جهانیان نشان داد که در یک بلوغ سیاسی به پای صدوق رای رفته و کاندید مورد نظر خود را انتخاب کرده اند.

سید فضل الله وحیدی والی هرات میگوید حضور مردم در انتخابات امروزی بسیار گسترده بوده است.

وی افزود صفوف طولانی مردان و زنان از اوایل صبح امروز در مقابل تمامی مراکز رای دهی در ولایت هرات محسوس بوده است.

آقای وحیدی میگوید در مجموع 480 مرکز رای دهی در ولایت هرات موجود میباشد که 33 مرکز آن به دلیل مشکلات امنیتی بروی رای دهندگان مسدود میباشد.

وی افزود تدابیر امنیتی مراکز رای دهی از سوی 9 هزار تن از سربازان امنیتی افغان اتخاذ شده است.

بعد از والی هرات خبرنگاران رسانه های محلی و بین المللی کسانی بودند که رای خود را در صندوقهای انتخابات انداختند.

خبرنگاران هرات اظهار امیدواری کردند که این انتخابات بدون کدام مشکلی در سرتاسر افغانستان برگزار شود و رئیس جمهور بدون تقلب انتخاب گردد.

در همین حال سید وحید قتالی ریئس شورای ولایتی هرات میگوید کاهش اوراق رای دهی در برخی از مراکز رای دهند گان مشکلاتی را ببار آورده است.

وی افزود حضور گسترده مردم باعث شده تا کمبود اوراق رای دهی در اکثریت ولسوالیهای هرات احساس شود.

اما آقای صدیق زاد رئیس کمیسیون مستقل انتخابات در هرات میگوید آنها مطابق به خواستهای هر مرکز رای دهی اواراق را روان کرده اند.

بنا به اظهارات وی اگر کدام مرکزی نیاز به برگه های رای دهی داشته باشد از سوی کمیسیون انتخابات برگه های رای دهی ارسال خواهد شد.

خبرهای رسیده از ولایت غور، فراه و بادغیس در غرب افغانستان حاکی از آن است که پروسه رای دهی جریان داشته و تا کنون با کدام مشکلی مواجه نگردیدند. و بدون کدام موارد جدی نامنی به پایان رسیده است

آغاز وپایان روند رای دهی درولایت بادغیس

روند رای دهی انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی کشور بامداد امروز( شنبه ) با اشتراک صدها باشنده ولایت بادغیس آغاز گردید.

مسوولان ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات بادغیس حضور مردم را در تمام مراکز رای دهی در این ولایت گسترده توصیف نموده و اضافه مینمایند که؛ ازمیان ۱۲۹ مرکز رای دهی در شش ولسوالی بادغیس؛ ۱۱۹ مرکز آن بروی رای دهندگان باز میباشند.

این مسوولان میگویند؛ از این میان ۱۰ مرکز رای دهی در ولسوالی های جوند، بالامرغاب و قادس به سبب مساعد نبودن راه های ارتباطی ، آب و هوا وتهدید های امنیتی مسدود میباشند.

مسوولان انتخابات می افزایند که تا اکنون هیچ مشکلی از رهگذری؛ پاک شدن رنگ، کمبود برگه های رای، تقلب و تخطی برای این کمیسیون گزارش نشده است.

در همین حال ناظران و مسوولان محلی در مرکز وولسوالی های این ولایت از برگزاری شفاف و سالم انتخابات خبرداده و اضافه مینمایند که در برخی از مراکز به علت عدم صف بندی رای دهندگان از سوی ماموران موظف؛ بی نظمی های ایجاد شده که تا اکنون در شماری از این مراکز جریان دارد.

این ناظران مدعی اند که در این دور؛ رای دهندگان با آمادگی و علاقمندی وافر و متفاوت از گذشته به پای صندوق های رای دهی حاضر و اشتراک مینمایند.

گفته میشود که بیش از ۵۰۰۰ نیروی امنیتی از انتخابات ریاست جمهوری و شورای ولایتی بادغیس؛ مصروف تامین امنیت در این ولایت میباشند.

آغاز وپایان روند رای دهی درهرات وبادغیس

آغاز وپایان روند رای دهی درهرات وبادغیس