تاریخ نشر: حمل ۶, ۱۳۹۳
افغانستان / خبرها | نویسنده/ تهیه کننده: خبرگزاری افق

در حاشیه تجلیل نوروز افغانستان و تاجیکستان چندین توافقنامه همکاری امضا کردند

مقامهای دو کشور افغانستان و تاجیکستان چندین موافقتنامه و تفاهمنامه همکاری را در حضور ˈحامد کرزیˈ رییس جمهوری افغانستان و ˈامام علی رحمانˈ رییس جمهور تاجیکستان امضا کردند.

به گزارش افق از کابل، مقامهای دولت افغانستان و تاجیکستان امروز چهارشنبه در بدو ورود رییس جمهور تاجیکستان به کابل در کاخ ریاست جمهوری این کشور با حضور ˈحامد کرزیˈ و ˈامام علی رحمانˈ چندین توافق نامه همکاری در زمینه های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و همکاری تلویزیونی امضا کردند.

ˈامام علی رحمانˈ رییس جمهور تاجیکستان صبح امروز (چهارشنبه) به منظور شرکت در جشن جهانی نوروز با استقبال مقامهای دولت افغانستان، وارد کابل شد.

رییس جمهور تاجیکستان بلافاصله پس از ورود به کابل در کاخ ریاست جمهوری افغانستان که به عنوان محل برگزاری جشن حوزه نوروز تعیین شده است، حضور یافت و با حامد کرزی رییس جمهوری افغانستان دیدار و گفت وگو کرد.

جشن جهانی نوروز پیش از این قرار بود در منطقه خوش آب و هوای پغمان در 30 کیلومتری کابل برگزار شود اما به دلیل تغییرات جوی و مسایل امنیتی و همچنین آماده نبودن این مکان برای پذیرایی از میهمانان خارجی به کاخ ریاست جمهوری افغانستان انتقال یافت.
حسن روحانی رییس جمهور ایران و رئیسان جمهوری و نمایندگان 11 کشور حوزه نوروز روز پنجشنبه در جشن جهانی نوروز که درکاخ ریاست جمهوری افغانستان برگزار خواهد شد، شرکت می کنند.

حامد کرزیˈ رییس جمهور افغانستان در جشن جهانی نوروز که سال 1392 در ترکمنستان برگزار شد، از سران حوزه تمدنی نوروز دعوت کرد جشن نوروز سال 1393 را در افغانستان تجلیل کنند.

تاجیکستان و ترکمنستان در سالهای گذشته میزبان جشن جهانی حوزه نوروز بودند.

سازمان علمی، فرهنگی سازمان ملل متحد ˈیونسکوˈ در سپتامبر سال 2009 ، نوروز را به عنوان میراث فرهنگی به ثبت جهانی رساند.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز در فوریه سال 2010 روز 21 مارس را به عنوان روز بین المللی نوروز و فرهنگ صلح در جهان با ریشه ایرانی به رسمیت شناخت و این روز را در تقویم خود جای داد.

در حاشیه تجلیل نوروز افغانستان و تاجیکستان چندین توافقنامه همکاری امضا کردند

در حاشیه تجلیل نوروز افغانستان و تاجیکستان چندین توافقنامه همکاری امضا کردند