تاریخ نشر: حوت ۲۴, ۱۳۹۲
افغانستان / خبرها / ویژه ها | نویسنده/ تهیه کننده: خبرگزاری افق

حامد کرزی خطاب به پاکستان: افغانستان که تسلیم اتحاد شوروی، امریکا و انگلستان نشد پس تسلیم هیچ کشوری دیگر هم نمی شود

به گزارش افق رییس جمهور کرزی امروز شنبه ۱۵ مارچ ۲۰۱۴  با حضور در مجلس ملی افغانستان خطاب به کشور پاکستان گفت که  رهبران پاکستان اکنون پی برده اند که افغانستان هیچگاه مُطیع و فرمانبردار پاکستان نخواهد شد.

آقای کرزی گفت کشورش که تسلیم شوروی، امریکا و انگلستان نشد پس تسلیم هیچ کشوری دیگر هم نمی شود:

« به بزرگان پاکستان امروز پیام من اینست از حمله شوروی تا امروز در افغانستان کوشش بر این شده است که افغانستان مُطیع برای پاکستان باشد و افغانستان باشد که زیر اثر سیاست پاکستان قرار داشته باشد.
بزرگان پاکستان دیدند که این ممکن نیست پس افغانستان با پاکستان دوستی می خواهد، اما دوست و فقط دوست در استقلال، عزت و حاکمیت خاک خود. هیچ عمل افراط گری و تروریزم ما را تابع کسی ساخته نمی تواند.»

رییس جمهور کرزی این سخنان را در مراسم افتتاح سال چهارم دوره شانزدهم کاری شورای ملی کشور روز شنبه در کابل ابراز داشت.

آقای کرزی گفت که افغانستان و پاکستان از موجودیت تروریزم رنج می برند و باید هر دو کشور برای ختم این رنج در تامین صلح و ثبات در کشور شان صادقانه همکاری کنند.
وی این همکاری را مشروط به احترام حاکمیت و استقلالیت یک دیگر دانست.

رییس جمهور کرزی گفت که وی می داند که رهبری طالبان در پاکستان در امن و امان بسر می برد.

آقای کرزی افزود، هر زمانیکه برخی از اعضای طالبان آماده مذاکره با حکومت افغانستان می شوند با تاسف عدهء از سران طالبان بازداشت و یا هم کشته می شوند.

او این موضوع را با اعلام حمایت معتصم آغا جان به نماینده گی از برخی سران طالبان از پروسه صلح افغانستان ربط داده و گفت که کشورش مسرانه به آغاز رسمی مذاکرات صلح تاکید دارد.

رییس جمهور کرزی گفت، به دلیل اینکه صلح اهمیت حیاتی به مردم کشورش دارد پس او امضای توافقنامه امنیتی و دفاعی با امریکا را هم مشروط به آغاز عملی پروسه صلح در کشور دانسته است.

آقای کرزی در سخنان اش در مراسم افتتاح سال چهارم دوره شانزدهم کاری شورای ملی با اشاره به امضای توافقنامه امنیتی و دفاعی با امریکا گفت، هر کشوریکه قرارداد با افغانستان می خواهد پس باید در قدم اول به این کشور صلح بیاورد:

« مردم افغانستان صلح را مثل هر کشور و ملت دیگر جهان اساس زنده گی خود می دانند، پس اگر کشوری با ما قرارداد امنیتی می طلبد، رابطه می طلبد و پایگاه می طلبد آن حضور باید به افغانستان صلح بیاورد. تا ما در صلح زنده گی کنیم و آنها در منفعت خود.»

رییس جمهور کرزی بار دیگر گفت که وی باور دارد که امریکا و پاکستان در آوردن صلح و ثبات در افغانستان کمک موثر کرده می توانند.

آقای کرزی گفت که مردم افغانستان مخالف امضاء توافقنامه امنیتی و دفاعی با امریکا نیستند اما وی باز هم روی شرایط حکومت افغانستان در خصوص امضا این قرار داد تاکید کرد.

رییس جمهور کرزی در حالی هنوز هم به خاطر امضاء توافقنامه امنیتی و دفاعی با امریکا بالای شرایط حکومت اش تاکید دارد که در این اواخر برخی مقام های امریکایی گفته اند که آنان منتظر خواهند ماند تا این توافقنامه را با جانشین رییس جمهور کرزی امضا کنند.

حامد کرزی خطاب به پاکستان: افغانستان که تسلیم اتحاد شوروی، امریکا و انگلستان نشد پس تسلیم هیچ کشوری دیگر هم نمی شود

حامد کرزی خطاب به پاکستان: افغانستان که تسلیم اتحاد شوروی، امریکا و انگلستان نشد پس تسلیم هیچ کشوری دیگر هم نمی شود