تاریخ نشر: جدی ۲۲, ۱۳۹۲
افغانستان / خبرها / ویژه ها | نویسنده/ تهیه کننده: خبرگزاری افق

19 نفر از مخالفان مسلح شورشی دولت افغانستان با تمام تسلیحات نظامی خود به نیروهای امنیتی تسلیم شدند

19 نفر از مخالفان مسلح شورشی که در حملات مسلحانه، بمب گذاری و ایجاد ناامنی در ولایت هرات افغانستان دست داشتند و بر ضد نیروهای دولتی افغان می جنگیدند، تسلیم شدند.

به گزارش افق، ˈشیر افضل پویلˈ سخنگوی کمیته صلح ولایت هرات امروز یکشنبه 12 جنوری 2014 به رسانه های افغانستان، گفت: 19 نفر از افراد مسلح عضو دو گروه مخالف دولت افغانستان درولسوالی های ˈکرخ و چشت ˈ ولایت هرات به روند صلح افغانستان پیوستند.

سخنگوی کمیته صلح ولایت هرات افزود: اعضای این دو گرو پیش از این در ولسوالی های  کرخ و چشت بر ضد نیروهای دولتی می جنگیدند و در عملیات های خرابکارانه و بمب گذاری ها دست داشتند.

پویل افزود: افراد این دو گروه تحت قومندانی فضل احمد و عبدالقادر فعالیت می کردند که با ابراز ندامت به روند صلح افغانستان پیوستند.

هفته گذشته نیز 7 قومندان با 70 تن از نیروهای طالبان در ولایت بغلان افغانستان با به زمین گذاشتن سلاح، خود را تسلیم نیروهای امنیتی و دولت افغانستان کردند و به روند صلح  پیوستند.

این افراد در ولسوالی های  برکه، نهرین و بغلان مرکزی ولایت  بغلان علیه نیروهای افغان و خارجی می جنگیدند و در حملات تروریستی دست داشتند.

مولی اختر، یکی از این قومندان این گروه به رسانه ها گفت که از جنگ و خونریزی خسته شده و از پیوستن به روند صلح افغانستان خرسند است و تمام تلاش خود را برای آبادانی کشورش انجام خواهد داد.

برخی گزارشها حاکی است طی 2 سال اخیر بیش از 900 نفر از اعضای گروه طالبان در ولایت بغلان  سلاح های خود را تحویل داده اند و به روند صلح پیوسته اند.

مولوی حمیدالله معروف به ملا مومن و یکی از قومندان های ارشد گروه طالبان نیز هفته گذشته درولسوالی دهراود تسلیم شد و مقادیری سلاح و مواد منفجره همراه خود را به نیروهای امنیتی و پلیس  تحویل داد.

ملامومن نیز به رسانه ها گفت که نظامیان خارجی از ولایت ارزگان خارج شده اند و وی دیگر دلیلی برای مبارزه علیه نیروهای افغان و حملات تروریستی علیه آنان نمی بیند و علاقه مند نیست خون افغان ها به زمین ریخته شود.

19 نفر از مخالفان مسلح شورشی دولت افغانستان با تمام تسلیحات نظامی خود به نیروهای امنیتی تسلیم شدند

19 نفر از مخالفان مسلح شورشی دولت افغانستان با تمام تسلیحات نظامی خود به نیروهای امنیتی تسلیم شدند