تاریخ نشر: جدی ۱۶, ۱۳۹۲
افغانستان / خبرها / ویژه ها | نویسنده/ تهیه کننده: خبرگزاری افق

گفتگوی کرزی در ارگ با ۱۱نامزد ریاست جمهوری افغانستان پیرامون انتخابات شفاف و پیمان امنیتی با امریکا

به گزارش خبرگزاری افق حامدکرزی دیروز یک شنبه ۵ جنوری ۲۰۱۴ از یازده تن از نامزدان ریاست جمهوری و معاونین آنان در ارگ ریاست جمهوری در یک فضای کاملا دوستانه پذیرایی کرد.

هدف از این دیدار رئیس جمهور افغانستان با نامزدان ریاست جمهوری آینده کشور، اطمینان دادن از بى طرفی عمل کرد حکومت، کمیسیون هاى مستقل انتخابات و شکایات انتخاباتى در امور انتخابات ۱۳۹۳ خوانده شده است.
نامزدان ریاست جمهوری در این نشست از آقای کرزی خواستند تا زمینه ایجاد یک انتخابات شفاف را فراهم کند.
آنان از دخالت منابع دولتی در انتخابات ابراز نگرانی کردند و از رئیس جمهوری خواستند تا نقش خود را در جلوگیری از اعمال نفوذ منابع دولتی در انتخابات ایفا کند و نگذارد مقام های حکومت در ولایت‌ها در انتخابات دست کاری کنند.
کاندیداهای ریاست جمهوری، در کنار مطرح کردن بحث دخالت اراکین دولتی و زورمندان در روند انتخابات، در مورد وضعیت جوی در زمان برگزاری انتخابات نیز اظهار نگرانی‌ کردند.
قرار است انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تا سه ماه دیگر در شانزدهم حمل ۱۳۹۳ برگزار شود.
حامدکرزی طی سخنانی به تمامی نامزدان ریاست جمهوری اطمینان داد که حکومت هیچ گونه مداخله ای در امور انتخابات نخواهد داشت و روی استقلالیت کمیسیون مستقل انتخابات و شکایات انتخاباتی تاکید کرده است.
آقای کرزی از نامزدان انتخابات خواست که نشست مشترکی داشته باشند و “طرح جامعی” را برای جلوگیری از برهم خوردن شفافیت انتخابات به رئیس جمهوری ارائه کنند.
آقای کرزی با اشاره به چگونگی امضای پیمان امنیتی کابل – واشنگتن از نامزدان ریاست جمهوری خواست به وی فرصت دهند تا این پیمان را پس از مساعد شدن شرایط و رسیدگی به خواست های ملت و دولت افغانستان آنرا امضا کند.
امضای موافقت‌نامه امنیتی میان افغانستان و آمریکا به دلیل شرایط تعیین شده از سوی دولت رئیس جمهور کرزی به تاخیر افتاده‌است و مقامات آمریکایی این امکان را نیز مطرح کرده‌اند که این موافقت‌نامه را رئیس جمهوری بعدی افغانستان با آمریکا امضا کند.

گفتگوی کرزی در ارگ با ۱۱نامزد ریاست جمهوری افغانستان پیرامون انتخابات شفاف و پیمان امنیتی با امریکا

گفتگوی کرزی در ارگ با ۱۱نامزد ریاست جمهوری افغانستان پیرامون انتخابات شفاف و پیمان امنیتی با امریکا