تاریخ نشر: قوس ۲۴, ۱۳۹۲
جهان / خبرها / ویژه ها | نویسنده/ تهیه کننده: خبرگزاری افق

فرزند و استوره آفریقای جنوبی در آرامگاه ابدی قبرستان خانواده گی اش به خاک سپرده شد

نلسون ماندلا، رهبر آزادی‌خواه آفریقای جنوبی، ده روز پس از مرگ در جمع خانواده و هزاران تن از دوستدارانش به خاک سپره شد. ماندلا در آخرین سفر خود به روستای زادگاهش منتقل شده بود تا در قبرستانی خانوادگی به خاک سپرده شود.

بیش از چهار هزار و پانصد نفر از سیاستمداران بین‌المللی و هیئت‌های نمایندگی نهادهای اجتماعی مختلف به مراسم خاکسپاری نلسون ماندلا دعوت شده‌ بودند.  نخستین رییس جمهور سیاه پوست  آفریقا ی جنوبی که ده روز پیش، در ۹۵ سالگی چشم از جهان فروبست،  امروز یکشنبه ۱۵ دسامبر در روستای زادگاهش، قونو، به خاک سپرده شد.

رهبر آزادی‌خواه آفریقای جنوبی پس از مراسم رسمی، در قبرستانی خانوادگی در کنار پدر و مادر و سه فرزند خود به خاک سپرده شد.

در مراسم تدفین او تنها حدود ۴۵۰ نفر از اعضای خانواده‌اش حضور داشتند که او را طبق آداب سنتی قبیله‌ای که در آن زاده شده، به دور از لنز دوربین‌ها به خاک سپردند.

مراسم رسمی یادبود نلسون ماندلا، هفته گذشته سه‌شنبه۱۰ دسامبر در ورزشگاه “اف‌ ان بی” در نزدیکی ژوهانسبورگ، پایتخت آفریقای جنوبی، برگزار شد. نلسون ماندلا آخرین بار در مراسم افتتاحیه جام جهانی فوتبال سال ۲۰۱۰ میلادی در آفریقای جنوبی، در این استادیوم در انظار عمومی ظاهر شده بود.

در مراسم یادبود ماندلا ده ها هزار تن از دوست داران  او و نیز شماری از رهبران  جهان  حضور داشتند. پیکر ماندلا پس از مراسم یادبود، برای ادای احترام در معرض عموم قرار گرفت.

آرامش ابدی “پسر آفریقا”

پیکر نخستین رهبر سیاه‌پوست آفریقای جنوبی سرانجام روز شنبه در تابوتی که با پرچم آفریقا پوشانده شده بود، برای خاکسپاری در روستای زادگاهش به قونو منتقل شد.

هزاران تن از دوستداران ماندلا در این روستا در انتظار او بودند. بونگای جیبی، یکی از اهالی این روستا، به خبرگزاری فرانسه گفت: «برای از دست دادن او غمگین هستم، اما خوشحالم که او سرانجام به آرامش رسید.»

اهالی آفریقای جنوبی ماندلا را پسر آفریقا می‌خوانند. مراسم رسمی خاکسپاری او یکشنبه با سخنرانی کریل رامافوزا،‌معاون کنگره ملی آفریقا، آغاز شد که بار دیگر تأکید کرد: «مردی که اینجا آرمیده بزرگترین پسر آفریقاست.»

در ادامه این مراسم رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی، جیکوب زوما، بر پاسداری از میراث نلسون ماندلا رهبر آزادی خواه این کشور و ادامه دادن راه او تأکید کرد.

فرزند و استوره آفریقای جنوبی در آرامگاه ابدی قبرستان خانواده گی اش به خاک سپرده شد

فرزند و استوره آفریقای جنوبی در آرامگاه ابدی قبرستان خانواده گی اش به خاک سپرده شد