تاریخ نشر: قوس ۱۸, ۱۳۹۲
خبرها / منطقه / ویژه ها | نویسنده/ تهیه کننده: خبرگزاری افق

رؤسای جمهور افغانستان و ایران روی پیمان دوستی و همکاری دراز مدت میان دو کشور موافقت کردند

حامد کرزی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان صبح امروز به وقت محلی وارد تهران پایتخت جمهوری اسلامی ایران گردید و در کاخ سعد آباد طی یک مراسم

خاص تشریفاتی در حالیکه سرود های ملی دو کشور نواخته میشد، مورد استقبال داکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت.

سپس رؤسای جمهور افغانستان و ایران با هم در فضای دوستانه و برادرانه در ارتباط به گسترش روابط و تقویت همکاری های دوجانبه بحث و تبادل نظر کردند.

در جریان این مذاکرات، هر دو جانب در رابطه تنظیم و امضای پیمان دوستی و همکاری های دراز مدت میان جمهوری اسلامی افغانستان و جمهوری اسلامی ایران توافق کردند.

قرار توافقات صورت گرفته، این پیمان همکاری ها میان دو کشور را در ساحات سیاسی، امنیتی، اقتصادی و فرهنگی در بر خواهد گرفت.

همچنان پیمان متذکره در برگیرندهء منافع هر دو کشور در راستای تامین صلح و امنیت منطقوی خواهد بود.

در این دیدار برای وزرای خارجه هر دو کشور که در مذاکرات رؤسای جمهور افغانستان و ایران حضور داشتند، وظیفه سپرده شد تا کار روی تنظیم متن این پیمان را آغاز نمایند.

در پایان دیدار و توافقات انجام شده میان رؤسای جمهور افغانستان و ایران، اعلامیه مشترک نیز به نشر رسید.

حامد کرزی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در جریان این سفر بر علاوه دیدار با رئیس جمهوری اسلامی ایران، با داکتر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و برخی دیگری از مقامات بلند رتبه آن کشور نیز ملاقات کرد.

رئیس جمهوری کشور و وزیر خارجه ایران در دیدار شان در ارتباط به پروسه صلح افغانستان و گسترش روابط و همکاری ها میان دو کشور در ساحات مختلف بخصوص همکاری های ترانزیتی، تبادلات سرحدی و صدور ویزهء ایران برای اتباع افغانستان صحبت کردند.

در این دیدار داکتر محمد جواد ظریف گفت که جمهوری اسلامی ایران از پروسه صلح افغانستان حمایت می کند و آماده هر گونه همکاری در این راستا می باشد.

رؤسای جمهور افغانستان و ایران روی پیمان دوستی و همکاری دراز مدت میان دو کشور موافقت کردند

رؤسای جمهور افغانستان و ایران روی پیمان دوستی و همکاری دراز مدت میان دو کشور موافقت کردند