تاریخ نشر: قوس ۱۴, ۱۳۹۲
افغانستان / خبرها / ویژه ها | نویسنده/ تهیه کننده: خبرگزاری افق

حامدکرزی درکنفرانس انکشاف شاهراه سالنگ در کابل: رسانه‌ها به اختلافات قومی و زبانی دامن نزنند برخورد جدی میشود

 کنفرانس احیای مجدد و انکشاف شاهراه سالنگ برای ۵۰ سال در کابل  با حضور ریس جمهور حامد کرزی برگزار گردید.1464635_556470327762547_1555506244_n-300x213

نجیب الله اوژن وزیر فواید عامه در این کنفرانس  گفت  احیای مجدد و انکشاف شاهراه سالنگ برای رشد و توسعه اقتصادی کشور با اهمیت عنوان نمود.
آقای اوژن اظهار داشت که از چندی بدین سو، تحقیقاتی برای انکشاف و احیای مجدد شاهراه سالنگ به راه انداخته شده است.
به گفته وی؛ بر اساس تحقیقات متخصصین، شش طرح برای انکشاف شاهراه سالنگ پیشنهاد شده که آنان برای نهایی شدن یک طرح، روی برنامه های ارایه شده تحقیقات بیشتری انجام می دهند.
احیای مجدد، ساخت تونل موازی با تونل سالنگ و تلاش برای ایجاد بدیل های مناسب، از جمله شش طرح پیشنهادی به این وزارت می باشد.
وی همچنین دستاوردهای وزارت فوایدعامه در طول یازده سال گذشته در بخش ساخت جاده و شاهراه را چشم گیر عنوان نموده و اظهار داشت که تاکنون، ۲۴ هزار کیلومتر جاده در کشور قیرریزی و جغل اندازی شده است.
به گفته وزیر فواید عامه؛ به طور اوسط در هر سال، ۱۲۰۰ کیلومتر جاده در طول یازده سال گذشته اعمار گردیده است.
در همین حال؛ رییس جمهور کرزی نیز که در این کنفرانس اشتراک کرده بود؛ احیا و انکشاف شاهراه سالنگ را یکی از اولویت های اساسی افغانستان عنوان نمود.

حامد کرزی بیشتر صحبت های خود را به نقش رسانه ها پرداخت.
ریس جمهور افغانستان حامد کرزی  در کنفرانس انکشاف شاهراه سالنگ‌ برای پنجاه سال آیند گفت، افزود هرچند دامن زدن به اختلافات قومی و زبانی توسط شماری از رسانه‌ها بالای مردم افغانستان تاثیر منفی بجا نمی‌گذارد، اما نباید دیگر به مردم توهین شود.

حامد کرزی رییس جمهور افغانستان، از نشرات برخی از رسانه‌ها به ویژه شماری از تلویزیون‌ها انتقاد کرد و گفت که اخیرا این تلویزیون‌ها به اختلافات قومی و زبانی دامن می‌زنند.
رییس جمهور از رسانه‌هایی که به اختلافات قومی و زبانی دامن می‌زنند، نام نبرد اما گفت: «بحیث شهروند این کشور و بحیث یک مملکت و دولت و وظیفه‌ای که برای حفظ منافع ملت داریم، وظیفه خود می‌دانیم در برابر آنهایی که از تعصب خود و یا وظیفه‌گیری خود از بیرون وحدت ملی افغانستان را تخریب می‌کنند، بی‌ایستیم.» رییس جمهور همچنین تاکید کرد: «با تمام قوت قانون و خشونت‌اش، در این مورد قانون تطبیق شود.»

حامد کرزی تاکید کرد که اخیرا برخی از رسانه‌های تصویری به مردم افغانستان توهین کرده‌اند. او گفت نباید پس از این مردم افغانستان توسط رسانه‌ها مورد تحقیر و توهین قرار بگیرند.
رییس جمهور همچنین گفت کسانی‌که به اختلافات قومی و زبانی در افغانستان دامن می‌زنند، گماشته‌ شده‌گان بیگانه‌ها هستند. وی افزود: «کسانی‌که تصعب پراکنی می‌کنند و به مردم افغانستان توهین می‌کنند، این‌ها نمایندگان مردم افغانستان نیستند، بلکه از تعصب و بیچارگی نمایندگی می‌کنند.»
با این‌حال، رییس جمهور گفت که افغانستان در عرصه آزادی بیان دست‌آوردهای خوبی داشته و نباید از این آزادی‌ در زمینه برانگیختن اختلافات قومی و زبانی استفاده شود. آقای کرزی تاکید کرد که رسانه‌ها می‌توانند از عملکرد خودش و دولت انتقادهای شدیدی داشته باشند، اما در حفظ وحدت ملی باید تلاش کنند. به گفته‌ی او، در صورتی‌که وحدت ملی در افغانستان حفظ نمی‌شد، رسانه‌ها حتا برای یک ساعت هم نمی‌توانستند فعالیتی داشته باشند.
رییس جمهور در حالی از نشرات برخی از رسانه‌ها انتقاد می‌کند که اخیرا شماری از تلویزیون‌ها عملا در میزگردها و بحث‌های خود اقوام دیگر را  مورد تحقیر و توهین قرار داده‌اند. در این رسانه‌ها بیشتر کسانی به عنوان کارشناس دعوت می‌شوند که دارای نظریه فرقه‌گرایانه و افراطی هستند.

حامدکرزی درکنفرانس انکشاف شاهراه سالنگ در کابل: رسانه‌ها به اختلافات قومی و زبانی دامن نزنند برخورد جدی میشود

حامدکرزی درکنفرانس انکشاف شاهراه سالنگ در کابل: رسانه‌ها به اختلافات قومی و زبانی دامن نزنند برخورد جدی میشود