تاریخ نشر: عقرب ۲۸, ۱۳۹۲
ایران / خبرها / منطقه / ویژه ها | نویسنده/ تهیه کننده: خبرگزاری افق

حمله انتحاری مقابل سفارت ایران در بیروت پایتخت لبنان ۲۳ کشته و 146 زخمی برجای گذاشت

در پی دو انفجار مقابل سفارت ایران در بیروت دست‌کم ۲۳ نفر، از جمله رایزن فرهنگی سفارت، کشته و ۱۴۶ نفر دیگر مجروح شدند. انفجار نخست در پی حمله یک مهاجم انتحاری و انفجار دوم ناشی از انفجار یک خودروی بمب‌گذاری شده بوده است.

0_403,00خبرگزاری آسوشیتدپرس صبح امروز سه‌شنبه (۱۹ نوامبر) از وقوع دو انفجار پیاپی مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران در جنوب بیروت خبر داد. این منطقه تحت کنترل حزب‌الله لبنان است. به گزارش این خبرگزاری، دستکم ۲۳ نفر، از جمله رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی، بر اثر این دو انفجار جان خود را از دست دادند.

وزرات بهداشت/صحت عامه لبنان شمار زخمی‌های این حادثه را تا کنون ۱۴۶ نفر اعلام کرده است.

نمای ساختمان و درب ورودی سفارت به شدت آسیب دیده‌اند. رایزن فرهنگی این سفارت، ابراهیم انصاری، هنگام ورود به محل کارش بر اثر این انفجار زخمی شده بود و سپس در شفاخانه/بیمارستان جان باخت.

به گزارش خبرگزاری فارس، ابراهیم انصاری ۵۴ ساله و پيش از اين مديرکل بخش آفريقا – عربی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بوده است.

یکی از نگهبانان ساختمان سفارت ایران به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که یک مهاجم انتحاری سوار بر موتور پس از نزدیک شدن به ساختمان سفارت خود را منفجر کرد.

اما انفجار دوم که خسارت بیشتری برجای گذاشته، ناشی از انفجار یک موتر/خودروی بمب‌گذاری شده در فاصله ۳۰ متری در سفارت بوده است.

هنوز هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این حادثه را بر عهده نگرفته است.

اما غضنفر ر‌کن‌‌آبادی، سفیر ایران در بیروت، اسرائیل را مسئول انفجارهای مقابل سفارت ایران دانسته است.

واکنش‌ها

سیاستمداران احزاب مختلف لبنان بمب‌گذاری مقابل سفارت ایران را محکوم کرده‌اند. تمام سلام، نخست‌ وزیر مکلف لبنان، ضمن محکوم کردن انفجارهای مقابل سفارت ایران، آنها را بخشی از «اقدامات خرابکارانه برای بر هم زدن ثبات و وحدت ملی لبنان خواند.

سعد الحریری، نخست‌وزیر پیشین لبنان و از مخالفان فعالیت مسلحانه گروه حزب‌الله لبنان، نیز انفجارهای روز سه‌شنبه را محکوم کرد. وی تاکید کرد که لبنان باید از چنین حوادثی دور نگه داشته شود. با ادامه درگیری‌های داخلی در سوریه، لبنان نیز دستخوش تنش شده است.

گروه شبه نظامی حزب‌الله لبنان و ايران از مهمترین حاميان حکومت بشار اسد به شمار می‌روند. شیخ حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان، در سخنرانی روز عاشورا (چهارشنبه، ۱۳ نوامبر) در جنوب بیروت بار دیگر تأکید کرد که این گروه به حمایت خود از بشار اسد ادامه می‌دهد.

ایران نیز علی‌رغم تکذیب خبر حضور گردان‌های سپاه پاسداران در سوريه، نقش مستشاری سپاه برای کمک به نیروهای بشار اسد را تأیید کرده است.

حمله انتحاری مقابل سفارت ایران در بیروت پایتخت لبنان ۲۳ کشته و 146 زخمی برجای گذاشت

حمله انتحاری مقابل سفارت ایران در بیروت پایتخت لبنان ۲۳ کشته و 146 زخمی برجای گذاشت